Wydarzenia : Gombrowicz

Wydarzenia90 książek zgłoszonych do Nagrody Gombrowicza

2017-02-20
Zakończył się nabór książek do drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która organizowana jest przez Prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza. W czerwcu kapituła nagrody ogłosi nazwiska pięciorga nominowanych, a na początku września wybierze laureata, który otrzyma 40 000 zł.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut, określony jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2016 r. Zgłoszono ich 90, to o 25 więcej zgłoszeń niż w roku ubiegłym. Zdaniem sekretarza kapituły Nagrody Tomasza Tyczyńskiego, takie zainteresowanie istniejącą od roku nagrodą świadczy o tym, że przyjęła się ona w środowisku literackim oraz wydawniczym. - W tej edycji wiele zgłoszeń pochodzi od dużych wydawnictw, ale sporą część stanowią pozycje wydane własnym sumptem lub przez małe wydawnictwa - powiedział.
Tyczyński podkreślił, że autorzy zgłoszonych książek - choć debiutują jako prozaicy - są w różnym wieku. - Z jednej strony mamy debiut będący pokłosiem zajęć w „szkole pisania”. Z drugiej pierwsze książki sześćdziesięciolatków.
O wyborze najlepszych książek zdecyduje kapituła, której przewodniczy krytyk
i historyk literatury, znawca twórczości Gombrowicza prof. Jerzy Jarzębski. W jej skład wchodzą: prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego (UŚ); krytyczka literacka i dziennikarka "Polityki" Justyna Sobolewska; badaczka literatury z UŚ Anna Kałuża; redaktor naczelna portalu kulturalnego "dwutygodnik.com" Zofia Król oraz pisarz i laureat nagród literackich Zbigniew Kruszyński.
W czerwcu kapituła wybierze i ogłosi nazwiska pięciu autorów nominowanych do nagrody. Rozstrzygnięcie nastąpi na początku wrześniu 2017 r. Wybór laureata poprzedzi festiwal literacki.
Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił w 2015 r. samorząd Radomia. Organizatorami konkursu są prezydent miasta Radomia i Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Honorowy patronat nad konkursem objęła wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz. Mecenasem Nagrody jest Jarosław Krzyżanowski. Nagroda po raz pierwszy przyznana została we wrześniu ub.r. Laureatami zostali: Weronika Murek - autorka książki "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" oraz Maciej Hen - za powieść "Solfatara".
Patronami medialnymi Nagrody są: Gazeta Wyborcza, Tok FM, Lubimyczytać.pl
 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN