22 listopada w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się prapremiera opery „Ślub” - na podstawie dramatu „Ślub” Witolda Gombrowicza. To pierwsza w Polsce operowa inscenizacja tego dramatu.
Z okazji Roku Gombrowicza i pod patronatem Rity Gombrowicz, Instytut Polski w Paryżu przygotował wyjątkowy wieczór poświęcony autorowi „Kosmosu”. W środę, 20 listopada o godzinie 19.00 w Instytucie Polskim odbędzie się paryska premiera filmu „Powrót”.
Osiem sztuk, spośród szesnastu zgłoszonych, zakwalifikowali jurorzy do II etapu konkursu na monodram Gombrowiczowski. Finałowe prezentacje odbędą się 29 i 30 listopada w Teatrze Druga Strefa w Warszawie. Organizatorem konkursu jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Od czwartku, 24 października, do niedzieli, 27 października, spotkacie nas na 27 Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Hala Wisła, stoisko D31. Zapraszamy.
Szesnaście monodramów zgłoszono na konkurs organizowany w Roku Gombrowicza przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Prawdopodobnie połowa z nich zostanie zaproszona na finałowe prezentacje, które odbędą się 29 i 30 listopada w Teatrze Druga Strefa w Warszawie. Wtedy też poznamy zwycięzców konkursu.
Javier Pittorino, argentyński kompozytor i autor tekstów, wystąpi w sobotę, 28 września, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Muzyk podkreśla swoją fascynację twórczością Gombrowicza. Gombrowiczowskie inspiracje słychać i widać także podczas jego koncertów. Javier Pittorino gra alternatywnego rocka, ale jego koncerty mają charakter performansów, a teksty oscylują pomiędzy literaturą, psychoanalizą i teatrem. Specjalnym gościem wydarzenia będzie ambasador Argentyny w Polsce, Alicia Irene Falkowski. Początek spotkania o godz. 17.00. Wstęp wolny.
„Gombrowicz. Ja. Europejczyk” – debata pod takim tytułem odbędzie się 24 września w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Gombrowicz. Ja. Europejczyk” w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.
Grzegorz Bogdał, autor zbioru opowiadań „Idzie tu wielki chłopak” został laureatem IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej w Vence na południu Francji kapituła nagrody przyznała Katarzynie Groniec za książkę „Kundle”.
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga Zaryan i wielu innych twórców będzie gośćmi tegorocznego festiwalu „Opętani literaturą”. Koncerty, spotkania i dyskusje będą odbywały się we Wsoli i w Radomiu. A 14 września, w sobotę, podczas gali kończącej festiwal poznamy laureatkę bądź laureata IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Hasło tegorocznego festiwalu to „(na)RODZINY”.
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na Urodziny Gombrowicza. Jubileuszowa impreza odbędzie się w niedzielę, 4 sierpnia, we Wsoli. Gośćmi specjalnymi będą Krzysztof Gosztyła (z Warszawy), Lech Janerka (z Wrocławia) oraz Daria ze Śląska. Początek o godzinie 16.30.
Zgodnie z zapowiedzią – ogłaszamy nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Piątkę Nominowanych wybrała kapituła Nagrody podczas posiedzenia, które odbyło się w Instytucie Biblioteka Polska w Paryżu i wpisywało w cykl wydarzeń związanych z Rokiem Gombrowiczowskim. W tym szczególnym roku nazwiska nominowanych autorek i autorów ogłosiła Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu.
Krótko o pracy muzeum w najbliższe dni i kilka uwag porządkowych w związku z piknikiem „Apetyt na Gombrowicza”.
W czerwcu, jak co roku, zapraszamy na piknik artystyczny „Apetyt na Gombrowicza”. Tym razem smakowite, muzyczne i teatralne dania będą serwowali Katarzyna Traczyńska (Teatr Druga Strefa), Artur Andrus i zespół Sorry Boys. Będą także atrakcje dla dzieci w plenerze – Teatr Skrzat, animacje, warsztaty plastyczne, gry, zabawy i zjeżdżalnie, a także Zagroda Zwierząt. Przewidujemy także kulinaria w plenerze.
Urszula Honek, poetka i prozaiczka będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „Literatura według...”. Gospodynią tegorocznego cyklu jest Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Tym razem, wyjątkowo, rozmowa odbędzie się w sobotę, 25 maja, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godzinie 17.00.
„Ferdydurke” rysowana, czytana, oglądana i muzyczna – Muzeum Witolda Gombrowicza w Noc Muzeów proponuje nietypowe spojrzenie na najbardziej znaną powieść pisarza. Specjalnymi gośćmi muzeum będą Mateusz Damięcki i Klaudia Kiercz-Długołęcka. Na Noc Muzeów „Gombrowicz” zaprasza w piątek, 17 maja.
Piotr Paziński, wybitny i nagradzany pisarz, eseista i tłumacz będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „Literatura według...”. Gospodynią tegorocznego cyklu jest Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Rozmowa odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godzinie 17.00.
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza w niedzielę, 21 kwietnia, na monodram Julii Wyszyńskiej „Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone”. Początek o godzinie 17.00, wstęp wolny. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 16.
Od kwietnia Muzeum Witolda Gombrowicza wchodzi w letni czas pracy, tzn. będziemy otwarci także w soboty. W okresie świątecznym i po nim ekspozycja muzeum w wybrane dni nie będzie dostępna.
„W strunę wiosny” - to tytuł koncertu kwartetu smyczkowego Verso, na który zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Koncert odbędzie się w niedzielę, 17 marca, początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.
Weronika Murek, pisarka i dramaturżka, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza będzie pierwszym gościem cyklu „Literatura według...”. W tym roku gospodynią spotkań jest Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Rozmowa odbędzie się w niedzielę, 10 marca, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godzinie 17.00.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego