Ostatnie galerie:
4 kwietnia 2025 roku, na corocznym Spotkaniu Przyjaciół Muzeum Witolda Gombrowicza, podsumowaliśmy miniony rok. A był to bardzo pracowity rok, bo Rok Gombrowiczowski. W jego ramach zorganizowaliśmy blisko siedemdziesiąt – tak, siedemdziesiąt – wydarzeń w Polsce i we Francji. Podczas spotkania podziękowaliśmy osobom i firmom, które w tym trudnym roku wspierały nasze działania.
Mariusz Czubaj, autor kryminałów, literaturoznawca, antropolog kultury był gościem gościem Jarosława Klejnockiego w ramach cyklu „Literatura według…”.
Krzyszof Varga, pisarz, krytyk literacki i dziennikarz, był gościem pierwszego w 2025 roku spotkania z cyklu "Literatura według...". W tym roku gospodarzem spotkań jest Jarosław Klejnocki, pisarz, poeta i eseista.
Współpracowali ze Stevenem Spielbergiem, Peterem Gabrielem i Nigelem Kennedym. Ich utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej jednego z filmów Davida Lyncha. Na swoim koncie mają ponad dwadzieścia płyt. 9 lutego (205 r.) w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli wystąpił krakowski zespół Kroke. I to był wspaniały koncert :)
W Senacie Rzeczypospolitej Polskiej otwarta została wystawa "Gombrowicz.Ja.Europejczyk". Ekspozycję, z inicjatywy marszałek Senatu, przygotowało Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
W tym roku w ramach Nocy Muzeów 2024 zaproponowaliśmy nietypowe spojrzenie na „Ferdydurke”, najbardziej znaną powieść Witolda Gombrowicza. Była zatem „Ferdydurke” rysowana, czytana, oglądana i muzyczna. Gośćmi muzeum byli Mateusz Damięcki, Klaudia Kiercz-Długołęcka, Mirosław Franczak oraz Michał Cichocki.
W ramach cyklu "Literatura według..." (edycja 20-24) Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka rozmawiała w Muzeum Witolda Gombrowicza z Piotrem Pazińskim, wybitnym i nagradzanym pisarzem, eseistą i tłumaczem.
Polecamy fotorelację ze spotkania z Mateuszem Pakułą, finalistą Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, laureatem rezydencji literackiej w Vence. Wieczór w stylu francuskim odbył się 18 lutego 2024 roku.
W niedzielę (28 stycznia) w Muzeum Witolda Gombrowicza gościliśmy prof. Ryszarda Koziołka. Z wybitnym literaturoznawcą, historykiem literatury i eseistą, rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozmawiała Anna Spólna.
Weronika Murek była pierwszym tegorocznym gościem cyklu „Literatura według...”, którego gospodynią w 2024 roku jest Eliza Kącka.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego