Rozpoczęła się trzecia edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Prezydent Radomia (organizator i fundator Nagrody) oraz Muzeum Witolda Gombrowicza (współorganizator) zapraszają do zgłaszania kandydatur do tego wyróżnienia, przyznawanego za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka napisana prozą w języku polskim.
Książki (wydane w 2017 roku) można przesyłać do końca stycznia 2018. Honorową patronką Nagrody jest Rita Gombrowicz, mecenasem Jarosław Krzyżanowski.
Nagrodę ustanowił w 2015 roku samorząd Radomia. Jej wartość to 40 000 zł. Organizatorzy i jurorzy nagrody chcą wskazywać i promować najlepsze debiuty prozatorskie, a także propagować czytanie literatury jako wciąż jedną z najbardziej podstawowych i twórczych potrzeb człowieka.
Kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska po raz pierwszy wskazała laureatów we wrześniu 2016 roku.
Zostali nimi:
Weronika Murek za Uprawę roślin południowych metodą Miczurina
Maciej Hen za Solfatarę
Książka Weroniki Murek doczekała się już kilku tłumaczeń, m.in. na język francuski.
W roku 2017 laureatką Nagrody Gombrowicza została Anna Cieplak, autorka powieści Ma być czysto. - Nagrodę przyznaliśmy autorce za doskonałą znajomość opisywanego przez nią świata, za wieloaspektowość obrazu, ale też za empatię i zrozumienie problemów, z którymi borykać się muszą kolejne pokolenia mieszkańców gimbazy – uzasadniał wybór prof. Jerzy Jarzębski, przewodniczący kapituły.
Kilka tygodni później z profesorem zgodzili się też czytelnicy, którzy w głosowaniu przyznali Annie Cieplak Nagrodę Conrada. Zaś druga powieść Anny Cieplak, wydana zaledwie w kilka dni po wręczeniu Nagrody Gombrowicza, została uznana przez większość recenzentów za jeszcze lepszą od nagrodzonego debiutu.
W drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza liczba nadesłanych książek zwiększyła się do dziewięćdziesięciu. Organizatorzy są przekonani, że i w trzeciej odsłonie nagrody kapitule nie zabraknie pracy oraz powodów do gorących dyskusji, bo w roku 2017 wydanych zostało wiele interesujących debiutów. – Cieszy nas coraz większe zainteresowanie Nagrodą, nie tylko środowiskowe i medialne, ale przede wszystkim czytelnicze – podkreśla Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza.
Warto zaznaczyć, że Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza pozostaje jedynym w Polsce wyróżnieniem za debiut prozatorski przyznawanym od nominacji po werdykt końcowy przez jury zajmujące się literaturą zawodowo.
Zgłoszenia do Nagrody, wraz z o ośmioma egzemplarzami książki, należy przesyłać do:
Muzeum Witolda Gombrowicza
Wsola, ul. W. Gombrowicza 1
26-660 Jedlińsk
z dopiskiem „Nagroda”
Książki do konkursu mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie Kapituły.
Spośród nadesłanych książek kapituła wybierze i w czerwcu 2018 roku ogłosi pięcioro nominowanych, zaś laureata poznamy we wrześniu 2018 r.
Więcej informacji i zmodyfikowany nieco regulamin Nagrody dostępne są na stronie: www.nagrodagombrowicza.pl, pytania można kierować także do sekretarza kapituły: t.tyczynski@nagrodagombrowicza.pl.
fot. Łukasz Wójcik/ UM Radom
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego