2017-03-21
Już po raz siódmy Muzeum Witolda Gombrowicza podziękowało Przyjaciołom, dzięki którym możliwe jest organizowanie wielu bezpłatnych wydarzeń kulturalnych we Wsoli. Bez wsparcia wielu firm oraz instytucji działalność Muzeum byłaby znacznie uboższa. Darczyńcy i dobrodzieje odebrali pamiątkowe plakietki - lustra z charakterystyczną sylwetką Witolda Gombrowicza.
- Jeśli państwo kiedyś będziecie chcieli spotkać czy zobaczyć koło siebie kogoś dobrego, to po prostu stańcie przed tym pamiątkowym lustrem i się przejrzyjcie – takimi słowami Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, wyjaśniał symbolikę wręczanego przyjaciołom muzeum upominku.
- Gombrowicz napisał kiedyś, że wielka, wybitna literatura nie jest od objaśniania, tylko od zadawania nieprzyjemnych pytań i od pobudzania sumienia. Pomyślałem zatem, że w czasach, w których z różnych powodów ludzie łatwo się dzielą i kłócą, sztuka buduje platformę dialogu i pobudza sumienia. Zatem jeżeli państwa dobra wola i pomoc wspiera sztukę, która pobudza sumienia, sztukę, która buduje dialog i która zadaje nieprzyjemne pytania, […] to chwała wam za to i dzięki – powiedział Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury, który co roku uczestniczy w spotkaniu przyjaciół MWG.
Roczny koszt utrzymania muzeum to ponad pół miliona złotych, z czego zaledwie kilka procent przeznaczone jest na działalność merytoryczną (zakupy muzealiów, wydarzenia artystyczne i intelektualne).
- Ale nie narzekamy, bo mamy szczęście do dobrych ludzi, którzy przez te osiem lat zostali nie tylko naszymi dobrodziejami, ale i przyjaciółmi – powiedział Tomasz Tyczyński.
W roku 2016 - podobnie jak w latach ubiegłych - darczyńcy wsparli MWG dotacjami i usługami o wartości około 100 tysięcy złotych. Dzięki nim muzeum zorganizowało blisko dwadzieścia wydarzeń, w tym – wspólnie z samorządem Radomia - pierwszą edycję ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz festiwal „Opętani literaturą”. W tym roku ranga Nagrody jeszcze wzrośnie, ponieważ konkurs zyskał Mecenasa: jest nim Jarosław Krzyżanowski, który wspiera działalność Muzeum od 7 lat.
Placówkę, w której pracuje sześć osób, odwiedziło niemal pięć tysięcy osób. A warto podkreślić, że miniony rok był nietypowy, bo ze względu na finansowany przez samorząd Mazowsza oraz MKiDN remont, musieliśmy zamknąć muzeum na cztery miesiące.
Pieniądze pozyskane od darczyńców umożliwiają bogatą działalność MWG, ale ich przyjaźń i życzliwość są – jak podkreślają pracownicy muzeum – bezcenne.
Pamiątkowe tabliczki otrzymali:
Jarosław Krzyżanowski, Prezes Zarządu QFG Sp. z o.o.
Konrad Frysztak, zastępujący Prezydenta Radomia
Leszek Trzeciak – Prezes Zarządu Wodociągów Miejskich Sp. z o.o.
Mariusz Fogiel, właściciel Piekarni Fogiel & Fogiel
Izabela Seweryn, właścicielka firmy Carzoni
Aneta Guza-Wójtowicz, Partner w Kancelarii Prawa Gospodarczego Kazimierza Wlazło, reprezentująca mecenasa Wlazło
Marcin Iskra reprezentujący właścicieli Restauracji Teatralna
Tomasz Kochanowski, współwłaściciel Grupy KK
Krzysztof Zalibowski, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Sp. z o.o. w Radomiu
Andrzej Zimniak
Sylwester Krawczyk, Właściciel Zakładu Masarskiego „Krawczyk”
Robert Utkowski, współwłaściciel Grupy Medialnej
Tomasz Staniszewski
Muzeum może aktywnie działać także dzięki pomocy:
Marka Bala – firma kratki.pl, Kamila Dziewierza - Wójta Gminy Jedlińsk, Krzysztofa Sadurskiego - Prezes Zarządu Południowo-Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Jedlińsku, Józefa i Stanisław Bernadych, Kazimierza Frąka -Prezes Zarządu Zakładów Automatyki „KOMBUD” S.A., Grzegorza Gilewskiego -Właściciela Hotelu Aviator, Jolanty Leszczyk: Kwiaciarnia „Pod Katedrą” oraz Tomasza Szczepanika - „Zaginione Studio”.
W części artystycznej spotkania znów promowano młodych i zdolnych. Wystąpiła Natalia Wilk – wokalistka jazzowa oraz Tomasz Momot – pianista i kompozytor. W ich wykonaniu goście MWG usłyszeli standardy muzyki polskiej i światowej, m.in. „Dobra pogoda na szczęście”, „Jak na lotni”, „Calling you” czy „The shadow of your smile”.
A rok 2017 zapowiada się nie mniej interesująco, gdyż wszyscy przyjaciele muzeum zadeklarowali, że nadal będą nas wspierać.
Fot. Martyna Skrok
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego