2019-07-09
Monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna, koncert Lao Che oraz muzyczny projekt Transatlantyk to główne punkty dwudniowego wydarzenia pod nazwą Kosmos Gombrowicza, które 19 i 20 lipca odbędzie się w muzeum we Wsoli.
Kosmos Gombrowicza inauguruje cykl wydarzeń związanych z 50 rocznicą śmierci pisarza.
Nazwa przygotowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza wydarzenia nawiązuje do ostatniej powieści pisarza, Kosmosu, ale także do lądowania człowieka na Księżycu. Transmisję z tego lądowania oglądał Witold Gombrowicz. Kosmos fascynował pisarza, jego Kosmos zafascynował czytelników. Przez wielu literaturoznawców i krytyków ta książka uznawana jest za jedną z najwybitniejszych polskich powieści.
Lądowanie na Księżycu miało miejsce 20 lipca 1969 roku. Pisarz zmarł cztery dni później, 24 lipca, w mieszkaniu w Vence na południu Francji. Dlatego „Kosmos Gombrowicza” w muzeum we Wsoli zainauguruje cykl wydarzeń związanych z 50 rocznicą śmierci pisarza.
19 lipca, w piątek, o godzinie 19.00 we wsolskim pałacu otwarta zostanie wystawa fotografii Cédrica Fioretti zatytułowana Vence. Zobaczyć ciszę. Cédric Fioretti jest wicedyrektorem Muzeum Miasta Vence, muzykiem, plastykiem, fotografikiem. Jego zdjęcia są wysmakowanym studium światła i ciszy. Ale jednocześnie pokazują codzienność i urok francuskich miasteczek Lazurowego Wybrzeża. To spojrzenie z drugiej, niedostępnej w turystycznych przewodnikach strony. Na wystawie pokażemy prawie 20 prac. Tego samego dnia o godzinie 20.00 muzeum zaprasza na traktujący o emigracji jazzowo-literacki projekt Dominika Bukowskiego Transatlantyk. Projekt łączy formy muzyczne z literackimi, w utworach można usłyszeć głosy słynnych emigrantów, m.in. Witolda Gombrowicza.
W sobotę, 20 lipca, o godzinie 18.00 w pałacu we Wsoli Andrzej Seweryn zaprezentuje monodram na podstawie Dziennika Witolda Gombrowicza. Spektakl powstał w latach 90. ubiegłego wieku i do dziś obrósł już legendą. W jednej scenicznej postaci splatają się dwie osobowości: wielkiego aktora i wielkiego pisarza. Andrzej Seweryn mówi ze sceny słowami Witolda Gombrowicza, literackim tekstem zaprawionym doświadczeniami imigracyjnymi, autokreacją, czasem ironią. Gombrowicz w ujęciu Seweryna porusza i prowokuje.
O godzinie 20.17 (to o tej godzinie przed pięćdziesięciu laty człowiek wylądował na Księżycu) w parku przy muzeum koncert wciąż niepokornego wobec form zespołu Lao Che. Grupa ma na koncie siedem albumów, stale poszukuje nowych sposobów artystycznego wyrazu. Ich muzyka łączy elementy rocka, hip-hopu, elektroniki czy jazzu i funka.
W sobotę można będzie także wesprzeć radomskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w ramach prowadzonej w przypałacowym parku akcji „Zbiórka na Łajki”. To nawiązanie do losów zwierząt wystrzeliwanych w kosmos w pierwszych rakietach i będących obiektami eksperymentów.
W piątek i sobotę z Radomia do Wsoli chętnych dowiezie bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego/Czysta (przy galeriach handlowych, kierunek Michałów). W piątek odjazd o godz. 18.20, powrót około 21.30. W sobotę odjazd o godz. 17.20, powrót około godz. 22.00.
Na wszystkie wydarzenia we Wsoli wstęp wolny. Na spektakl Andrzeja Seweryna liczba miejsc ograniczona.
24 lipca, w rocznicę śmierci pisarza, w francuskim Vence, ostatnim miejscu biografii Gombrowicza, Andrzej Seweryn przedstawi monodram oparty na „dzienniku” Gombrowicza w wersji francuskiej.
„Kosmos Gombrowicza” jest organizowany w ramach Roku Witolda Gombrowicza na Mazowszu, dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Rocznicowe wydarzenia są finansowane z dotacji przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Na zdjęciu zespół Lao Che. Foto: Marcin Klinger
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego