Wydarzenia : Gombrowicz

Wydarzenia IV Festiwal Tradycji Literackich - Wrocław 2020

2020-11-02
Zapraszamy na IV Festiwal Tradycji Literackich organizowany przez Muzeum Pana Tadeusza w partnerstwie z Muzeum Witolda Gombrowicza. Wydarzenia transmitowane online.

 IV Festiwal Tradycji Literackich

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, Wrocław

Wszystkie spotkania będą dostępne wyłącznie w formie transmisji online:
www.facebook.com/panatadeusza/live

 

Program na listopad

Gombrowicz
wystawa
wstęp wolny
3 listopada–13 grudnia 2020

Ekspozycja składa się przede wszystkim z cytatów z tekstów Gombrowicza, prezentujących stosunek pisarza do rzeczywistości, literatury i do samego siebie. Zawiera także informacje o biografii i twórczości autora „Ferdydurke” oraz wybrane fotografie.

scenariusz: Anna Spólna i Tomasz Tyczyński
koncepcja plastyczna: Adam Orlewicz.
Producent wystawy: Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Informacje biograficzne i cytaty przygotowane zostały w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.

W ekspozycji wykorzystano fotografie Bohdana Paczowskiego i Susanny Fels, a także zdjęcia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Rozmowy z laureatami Nagrody Gombrowicza

Cykl spotkań z laureatami jednego z najważniejszych w Polsce wyróżnień literackich – Nagrody im. Witolda Gombrowicza, która od początku istnienia, od 2016 roku, wskazuje najważniejsze nowe zjawiska w polskiej prozie. W listopadzie spotkamy się z Weroniką Murak oraz Barbarą Sadurską.

7 listopada 2020 (sobota), godz. 16.00
Spotkanie z Weroniką Murek
prowadzenie: Dobromiła Jankowska

28 listopada 2020 (sobota), godz. 16.00
Spotkanie z Barbarą Sadurską
i Tomaszem Tyczyńskim
prowadzenie: Maria Marszałek

Więcej:
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/rozmowy-z-laureatami-nagrody-gombrowicza/

Transmisja online:
www.facebook.com/panatadeusza/live

Spotkanie z tłumaczami twórczości Gombrowicza na języki obce
14 listopada 2020 (sobota), godz. 16.00

Anna Spólna o twórczości Gombrowicza i jej przekładzie na języki obce porozmawia z tłumaczką literatury polskiej, popularyzatorką kultury polskiej w Chinach i kultury chińskiej w Polsce — Wu Lang, laureatem m.in. odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego, tłumaczem literatury polskiej na język turecki — Osmanem Firatem Başą oraz tłumaczem literatury polskiej na arabski i arabskiej na polski — Georgem Yacoubem.

Więcej:
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/tlumacze-gombrowicza/

Transmisja online:
www.facebook.com/panatadeusza/live

Współcześni romantycy

Mickiewicz ustami Konrada z „Dziadów” wołał o rząd dusz. Domagał się władzy nad ludźmi, ponieważ tak genialnie posługiwał się słowami. Gombrowicz również czuł znaczenie swojego talentu, mówił o sobie: „Ja, geniusz!”. W ramach cyklu „Współcześni romantycy” pod lupę wzięliśmy zagadnienie władzy języka.

W różnych dziedzinach wiele mówi się o przydatności „storytellingu”, czyli opowiadania historii. Podczas wykładu dr Małgorzaty Jabłońskiej dowiemy się, czy opowieść można budować wyłącznie za pomocą obrazów i na czym polega narracja wizualna w przestrzeni sztuki. Porównamy użyteczność tekstów i obrazów. Skupimy się nie tylko na psychologii i literaturze, ale także na komiksie.

19 listopada 2020 (czwartek), godz. 18.00
Brak słów! O narracji obrazem
prowadzenie: dr Małgorzata Jabłońska

Więcej:
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/wladza-jezyka/

Transmisja online:
www.facebook.com/panatadeusza/live

O IV Festiwalu Tradycji Literackich
Tegorocznemu festiwalowi ponownie patronuje Adam Mickiewicz, tym razem w parze z Witoldem Gombrowiczem. Autor Ferdydurke komentował rolę-gębę geniusza literatury i kapłana narodu przyprawianą Mickiewiczowi przez współczesnych i potomnych. Sam, na wpół prowokacyjnie i ironicznie do niej pretendował. W czwartej edycji festiwalu kierujemy się więc ku kontynuacji i powtórzeniu, również parodystycznemu.
Kontynuujemy współpracę z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, dzięki czemu w Muzeum Pana Tadeusza zagoszczą jesienią wystawa Gombrowicz oraz finaliści nagrody, której patronuje autor Kosmosu, debiutujący pisarze.
W 2020 roku chcielibyśmy zapytać o to, co znaczy być: wieszczem (przewodnikiem, liderem, autorytetem, prorokiem, wyrocznią, trendsetterem, influencerem, gwiazdą, celebrytą, memem); geniuszem (wybitną indywidualnością, osobowością, fenomenem, mistrzem, niezwykłą umysłowością, outsiderem); pisarzem (artystą, twórcą, profesjonalistą, amatorem, grafomanem, (samo)krytykiem, ambasadorem, misjonarzem, blogerem, copywriterem, content managerem); sobą (autentykiem, kreacją, autokreacją, wypadkową wpływów i przypadków, dziełem, podmiotem, przedmiotem).
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/iv-festiwal-tradycji-literackich/
Partnerzy
Muzeum Witolda Gombrowicza
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza
Uniwersytet SWPS

Patroni medialni
Wyborcza.pl Wrocław
Książki. Magazyn do czytania
booklips.pl
Radio Wrocław
Radio Wrocław Kultura
Radio RAM
TVP3 Wrocław
TVP Kultura

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
***
Muzeum Pana Tadeusza
Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Muzeum Pana Tadeusza to część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, w której zbiory Ossolineum prezentowane są na bogatym tle historycznym i literackim. Funkcjonuje od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia – Pod Złotym Słońcem (Rynek 6).

Wystawa stała muzeum składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, „Rękopis Pana Tadeusza”, opowiada o powstaniu i recepcji książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, zilustrowanych i skomentowanych za pomocą stu aplikacji i prezentacji multimedialnych – to zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę.

Druga część wystawy stałej, „Misja: Polska”, to opowieść o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka- Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.

Bogaty program edukacyjny i artystyczny muzeum, a także szereg organizowanych przez placówkę wystaw czasowych i działań interdyscyplinarnych poszerzają perspektywę problemową wystaw stałych, co pozwala na podjęcie dialogu z najciekawszymi wątkami kultury współczesnej. Muzeum prowadzi także działalność badawczą i inspiruje wydarzenia poświęcone społecznemu oddziaływaniu twórczości literackiej.

Otwarte dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych, a także dzięki hojności mieszkańców Wrocławia Muzeum Pana Tadeusza przez pierwsze cztery lata działalności odwiedziło ponad 200 tysięcy osób. W 2019 roku Muzeum Pana Tadeusza otrzymało wyróżnienie jury Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA).

Muzeum Pana Tadeusza
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50–106 Wrocław

czynne: wtorek–niedziela 10.00–16.00

www.muzeumpanatadeusza.pl
www.facebook.com/panatadeusza
www.instagram.com/muzeumpanatadeusza

Kontakt prasowy:
Magdalena Basak
magdalena.basak@ossolineum.pl
tel. kom. +48 603 230 530
tel. +48 71 75 50 618

Agnieszka Śrutwa
agnieszka.srutwa@ossolineum.pl
tel. kom. +48 570 948 333
tel. +48 71 75 50 663

 

 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN