2023-04-02
Maciej Bobula, poeta i prozaik, laureat rezydencji literackiej w Vence będzie gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Spotkanie, zapowiadane jako wieczór w stylu francuskim odbędzie się w niedzielę, 2 kwietnia. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.
Maciej Bobula to – jak sam o sobie mówi - mieszkający pół na pół w Polsce i w Danii autor tekstów wierszem i prozą, nauczyciel, stały bywalec lasów i łąk. Za zbiór opowiadań Szalejów (2020 r.) był nominowany do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Decyzją jury otrzymał miesięczną rezydencję literacką w Vence, ufundowaną przez Zakłady Automatyki Kombud S.A.
Vence to średniowieczne miasteczko na południu Francji, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz. W wąskich uliczkach, przy których mieszczą się antykwariaty i małe galerie, czasem można było stanąć oko w oko z Chagallem czy Matissem. W kawiarni „La Regence” przy centralnym placu spotykali się turyści i artyści, tam skupiało się życie miasteczka.
- Możemy wyobrazić sobie ciepły wieczór na Lazurowym Wybrzeżu. Kawiarnia, na stołach kawa, ciastka i wino – mówi Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza. – Podczas spotkania z Maciejem Bobulą spróbujemy trochę tego południowego klimatu odtworzyć.
Maciej Bobula w Vence prowadził ostatnie prace nad swoją najnowszą książką poetycką Pustko, która ukazała się pod koniec ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Warstwy.
W Pustko znajdziemy „słodkie czereśnie, ale też martwe zwierzęta, przemoc, wspomnienia filmów, których nie da się zapomnieć i nieustannie powracającą śmierć. Pustko zwabia czytelników bajkową stroną wizualną, rysunkami z zeszytów, które, jak wiersze Bobuli, chwytają moment, emocję, afekt” – czytamy w recenzji wydawniczej. – „Język Pustko to połączenie tradycji, ludowej melodii i polskości z nowoczesnością, rapem”.
O poezji i prozie, ale także o pobycie w Vence z Maciejem Bobulą będzie rozmawiała Anna Spólna, literaturoznawczyni, historyczka literatury i krytyczka, profesorka UTH w Radomiu.
- Może uda nam się porozmawiać także o tym, jak mieszkaniec środkowej Europy odbiera południe Francji i jak z tamtej perspektywy spogląda się na małe i duże polskie sprawy – mówi Anna Spólna.
Zapraszamy 2 kwietnia o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjeżdża z przystanku Chrobrego/Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.20. Powrót po spotkaniu tym samym autobusem.
fot. Maciej Bobula
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego