Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaDuże zainteresowanie monodramem Gombrowiczowskim

2024-10-21
Szesnaście monodramów zgłoszono na konkurs organizowany w Roku Gombrowicza przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Prawdopodobnie połowa z nich zostanie zaproszona na finałowe prezentacje, które odbędą się 29 i 30 listopada w Teatrze Druga Strefa w Warszawie. Wtedy też poznamy zwycięzców konkursu.

W 2024 roku przypada 120 rocznica urodzin Witolda Gombrowicza, jednego z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku i najczęściej wystawianego na świecie polskiego dramaturga. Dlatego decyzją Senatu RP Witold Gombrowicz został jednym z patronów roku 2024, także Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza na Mazowszu.
Z tej okazji Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ogłosiło Ogólnopolski Konkurs na Monodram Gombrowiczowski. Uczestnikami mogły być osoby pełnoletnie i niepełnoletnie, również bez dorobku artystycznego. W konkursie można było zgłaszać przedstawienia zrealizowane w latach 2022 – 2024, oparte na dowolnym tekście Witolda Gombrowicza bądź na kompilacji tekstów tego autora.
- Powoduje nami ciekawość – pisał w chwili ogłaszania konkursu Jacek Wakar, krytyk teatralny i publicysta, kurator konkursu. - Zaproszenie do udziału kierujemy do aktorek i aktorów młodych, studentów szkół teatralnych różnego statusu, świeżo upieczonych absolwentów, a także tych, co stawiają pierwsze kroki w zawodzie. Nie stawiamy ostrych ograniczeń, bo zależy nam, aby formuła była jak najbardziej otwarta.
Termin nadsyłania zgłoszeń minął w połowie października. Organizatorzy otrzymali ostatecznie szesnaście monodramów.
- Tak duża liczba zgłoszonych sztuk zaskoczyła nas – mówi Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza. Spodziewaliśmy się ośmiu, góra dziesięciu przedstawień. Ale cieszy to, że Gombrowicz wciąż tak bardzo jest obecny na teatralnych scenach i że wciąż tak bardzo rezonuje.
I jak dodaje Tyczyński, już wiadomo, że wybór łatwy nie będzie. Tego wyboru podjęli się wspomniani Jacek Wakar, kurator konkursu, oraz Tomasz Tyczyński. Lista finalistów ogłoszona zostanie do końca miesiąca.
Finałowe spektakle pokazane zostaną na scenie teatru Druga Strefa w Warszawie i będą dostępne dla publiczności. Monodramy oceniać będzie jury w składzie:
Irena Jun - aktorka i reżyserka, jedna z najwybitniejszych postaci polskiego (i nie tylko) teatru, mistrzyni monodramu;
Lena Frankiewicz - aktorka, autorka scenariuszy, reżyserka, zmagająca się również z Gombrowiczem;
Jacek Cieślak - krytyk teatralny i dziennikarz „Rzeczpospolitej”, redaktor „Teatru” w latach 2013 – 2022.
Pula nagród w konkursie wynosi 20 tysięcy złotych.
„W idei Ogólnopolskiego Konkursu na Monodram Gombrowiczowski chodzi przede wszystkim o rozbudzenie zainteresowania twórczością autora „Ślubu” wśród młodych Artystek i Artystów, skruszenie mitu na temat jego hermetyczności nie do skruszenia, a wreszcie intelektualną przygodę, jaką nam wszystkim daje. Warto ją poczuć, warto się z tym kolosem zmierzyć, bo wcale nie jest tak, iż wynik pojedynku jest z góry przesądzony. Wręcz przeciwnie.” – tak do udziału w konkursie zachęcał na początku roku jego kurator.
Sądząc po liczbie nadesłanych spektakli, zamierzenie przyświecające organizatorom udało się zrealizować.
Wyniki pojedynku z kolosem będzie można obejrzeć po uzyskaniu bezpłatnej wejściówki na finałowe spektakle.
Partnerami konkursu są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Druga Strefa w Warszawie.
Konkurs organizowany jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN