2025-04-12
Przygotowana przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli wystawa „Gombrowicz. Ja Europejczyk” pokazywana w Senacie RP, na Uniwersytecie Warszawskim, w Łodzi i na paryskiej Sorbonie teraz przyjedzie do Radomia. Będzie ją można oglądać we foyer Radomskiej Orkiestry Kameralnej do 12 września. Wernisaż odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Partnerem wydarzenia jest Radomska Orkiestra Kameralna.
Ekspozycja „Gombrowicz. Ja. Europejczyk” została przygotowana przez Muzeum Witolda Gombrowicza, z inspiracji Rity Gombrowicz oraz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Marszałek Senatu RP, z okazji Roku Gombrowiczowskiego. Autorami scenariusza są prof. Anna Spólna i Tomasz Tyczyński, koncepcję plastyczną przygotował Adam Orlewicz, ubiegłoroczny laureat konkursu DNA Paris Design Awards 2024.
Wystawa pokazuje relacje Gombrowicza z europejskością i polskością, dalekie od stereotypów, nieoczywiste i krytyczne. Autorzy przypominają, że pisarz był niepokornym prowokatorem i indywidualistą, a jego stosunek do narodu, społeczeństwa, tradycji czy polskości i europejskości ukształtowane zostały przez doświadczenia długiej emigracji.
Od września 2024 roku, z inicjatywy senator Ewy Mateckiej i Gabrieli Morawskiej-Staneckiej ekspozycja pokazywana była w Senacie RP, pod honorowym patronatem marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Potem gościła między innymi w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Łodzi (dzięki współpracy z łódzkim Domem Literatury oraz Muzeum Książki Artystycznej). Od marca do połowy kwietnia pokazywana była w Paryżu, na Uniwersytecie Sorbona.
Teraz wystawa trafi do Radomia. Będzie prezentowana w salach Radomskiej Orkiestry Kameralnej od 22 kwietnia do 12 września. Adres: ul. Żeromskiego 53, budynek Urzędu Miejskiego. Wystawa przygotowana jest w języku polskim, ale zawiera też wybrane tłumaczenia na francuski i angielski. Wernisaż, który odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 18.00, wzbogaci koncert duetu Radomskiej Orkiestry Kameralnej: Lucjan Szaliński-Bałwas oraz Marcin Król. Wstęp bezpłatny.
Ekspozycja będzie dostępna w godzinach otwarcia kasy biletowej ROK (poniedziałek- piątek, 8.00-16.00) oraz przed wydarzeniami w sali koncertowej. Jednak ze względu na specyfikę pracy orkiestry mogą zdarzyć się wyłączenia w dostępności, dlatego zwłaszcza grupy powinny wcześniej skontaktować się z sekretariatem ROK (tel. 48 362 04 44).
Wystawa kontynuuje cykl wydarzeń rozpoczętych w ramach obchodzonego w 2024 Roku Gombrowicza, ustanowionego przez Senat RP w związku ze 120. rocznicą urodzin autora „Ferdydurke”.
Wystawa sfinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, jej prezentację współfinansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „Gombrorocznice 2025”.
Witold Gombrowicz to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jego książki przełożone zostały na 40 języków. Obok Sienkiewicza, Tokarczuk, Szymborskiej czy Lema jest jednym z najczęściej tłumaczonych polskich autorów; jest jednocześnie najczęściej wystawianym na świecie polskim dramatopisarzem. W 1967 roku Witold Gombrowicz otrzymał Międzynarodową Nagrodę Wydawców, Prix Formentor, nazywaną wówczas „małym Noblem”. Nazwisko Gombrowicza czterokrotnie – w latach 1966, 1967, 1968 oraz 1969 znalazło się na liście kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Jego twórczość, stawiając w centrum człowieka i jego relacje ze sobą, z innymi i ze światem, posługując się groteską, ironią, wpisuje się w najważniejsze poszukiwania i prądy dwudziestowiecznej myśli literackiej i filozoficznej.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego