Zajrzyj do Gombrowicza
Informacja dla nauczycieli humanistów
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza do poznawania życia i dzieła autora „Ferdydurke” w miejscu mu bliskim. Tu powstały fragmenty pierwszych utworów pisarza, tu odwiedzał rodzinę, odpoczywał, romansował i przeżywał młodzieńcze rozterki. Dziś we Wsoli można obejrzeć bogaty zbiór pamiątek po pisarzu, wziąć udział w atrakcyjnych lekcjach muzealnych dotyczących Gombrowicza i jego epoki, skorzystać z dodatkowych form edukacyjnych przygotowanych dla młodzieży szkolnej w nowoczesnej sali dydaktycznej.
Dla grup przygotowano specjalny program zwiedzania z przewodnikiem, dostosowany do wieku i zainteresowań gości. Muzeum posiada multimedialną salę edukacyjną, w której odbywają się lekcje na temat twórczości Witolda Gombrowicza oraz wybranych problemów literatury polskiej.
Szczegóły oferty:
I. „Ja, Gombrowicz”. *
Specjalny program zwiedzania z przewodnikiem, który dotyczy życia i twórczości Witolda Gombrowicza. Dostosowany jest do wieku oraz zainteresowań gości.
Na życzenie odwiedzających możemy go wzbogacić o dodatkowe wątki (do wyboru):
1. Losy rodziny pisarza.
2. Tło społeczno-obyczajowe epoki (ziemiaństwo polskie w dwudziestoleciu międzywojennym).
3. Gombrowicz a przedwojenne życie literackie.
4. Zjawisko emigracji po 1939 roku (rozwój kultury polskiej za granicą).
5. Droga pisarza do sławy.
6. Dzieło Gombrowicza: w druku, na scenie i ekranie (cenzura PRL, niezależne oficyny wydawnicze, ważniejsze adaptacje teatralne i filmowe).
Czas zwiedzania – ok. 30 minut.
Podczas zwiedzania prowadzący nawiązuje do dokumentów, fotografii, filmów, pamiątek po rodzinie pisarza, licznych przedmiotów osobistych należących do Witolda Gombrowicza, a także cytatów literackich, objętych ekspozycją.
II. Tematy zajęć dydaktycznych (do wyboru):
1. O „pierwszorzędnym pisarzu drugorzędnym”. Gombrowiczowska krytyka pisarstwa historycznego Sienkiewicza.**
2. Stylizacja językowa: jej odmiany i funkcje. Pamiętniki J.Ch. Paska, Pan Tadeusz A. Mickiewicza, Trans-Atlantyk W. Gombrowicza.***
3. Zmagania z formą. Ferdydurke jako powieść nowoczesna.***
4. Gombrowicz, Schulz, Witkiewicz. Groteska i eksperyment w dwudziestoleciu międzywojennym.***
5. Ekspresja osobowości czy kreacja? Dziennik Gombrowicza jako przykład gry
z gatunkiem literackim.***
6. Gombrowicz na scenie i ekranie. Omówienie adaptacji wybranych tekstów pisarza.***
* Dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
** Dla uczniów gimnazjum lub szkół ponadgimnazjalnych.
*** Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Czas trwania zajęć – 45 minut.
Lekcje, uzgodnione z obowiązującą podstawą programową oraz podręcznikiem, wybranym przez Państwa szkołę, prowadzi dr Anna Spólna. Jest ona literaturoznawcą, krytykiem literackim, nauczycielem akademickim, egzaminatorem OKE, członkiem Komisji Okręgowej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, praktykiem (kilkanaście lat pracy w radomskich liceach).
Jesteśmy otwarci na inne formy i tematy zajęć, związane z potrzebami uczniów.
Obiekt we Wsoli może więc być celem wycieczki, ale również ciekawym przystankiem w podróży. Sprzyja temu lokalizacja – muzeum położone jest na południu województwa mazowieckiego, przy trasie E7, 90 km od Warszawy i 80 od Kielc.
Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Muzeum!
Szczegóły organizacyjne:
Zwiedzanie ekspozycji odbywa się:
w sezonie letnim (od 1.IV do 31.X) od wtorku do niedzieli w godz. 10-17;
w sezonie zimowym (od 1. XI do 31.III) od wtorku do piątku oraz w niedzielę
w godzinach 10-17.
Wszystkie grupy przyjmujemy po uprzednim umówieniu terminu spotkania telefonicznie, od wtorku do piątku (tel. 48 321 50 73, w. 24). Prosimy o kontakt z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
Koszt zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem: 3zł/ osoba, koszt wykładu
lub wynajęcia sali edukacyjnej: 30 zł. Nauczycielom i opiekunom grup gwarantujemy wstęp wolny.
Istnieje możliwość rezerwacji przejazdu autokarem na trasie Radom – Wsola za pośrednictwem muzeum, po uprzednim uzgodnieniu.
Do pobrania:
Zachęcamy nauczycieli do korzystania ze scenariuszy lekcji dotyczących dzieł Witolda Gombrowicza.
Scenariusze zostały przygotowane na zlecenie Muzeum Witolda Gombrowicza, przez metodyków i praktykujących naczycieli.
Do pobrania:
O autorach scenariuszy:
Anna Równy - ukończyła filologię polską (UMSC) oraz wiedzę o kulturze (IBL PAN), jest metodykiem oraz trenerem edukacji filmowej i edukacji medialnej oraz współautorką podręcznika do języka polskiego dla szkół ponadgimnazjalnych „Ponad słowami”. W 2015 roku podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Edukacja młodego widza". Współpracuje z placówkami doskonalenia nauczycieli i ośrodkami kultury.
Jolanta Manthey - polonistka, nauczyciel w I LO im. M. Kopernika w Gdańsku, współautorka podręcznika języka polskiego do liceum (wyd.Operon) oraz publikacji pomocniczych , autorka scenariuszy zajęć filmowych dla programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
Tomasz Ptaszek – ukończył filologię polską (UMCS), współredaktor trzech podręczników do języka polskiego dla szkół ponadgimnazjalnych wydawnictwa Nowa Era (Ponad słowami 2012 – 2014). Autor scenariuszy lekcji m.in. z zakresu edukacji filmowej i medialnej dla Fundacji Legalna Kultura.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego