W Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie otwarta została wystawa „GOMBROWICZ”. Tą ekspozycją Muzeum Witolda Gombrowicza kończy cykl wydarzeń związanych z 50. rocznicą śmierci pisarza.
Gombrowicz studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, biblioteka tej uczelni jest zatem doskonałym miejscem dla premiery wystawy poświęconej autorowi „Kosmosu”.
– Ta wystawia trafia do nas w bardzo dobrym momencie. Zaczyna się sesja egzaminacyjna, dziennie odwiedza nas prawie sześć tysięcy osób. Tym samym „GOMBROWICZ” będzie docierał do szerokiego i wielonarodowego grona – mówiła, witając gości, Anna Wołodko, dyrektorka Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
O założeniach i koncepcji wystawy mówili jej twórcy. Autorami scenariusza są Anna Spólna i Tomasz Tyczyński, koncepcję plastyczną opracował Adam Orlewicz. Ekspozycja składa się głównie z cytatów z tekstów Gombrowicza, prezentujących stosunek pisarza do rzeczywistości, literatury i do samego siebie. Zawiera także informacje o biografii i twórczości autora „Ferdydurke” oraz świetnie wybrane fotografie. Wykorzystane zostały zdjęcia wykonane przez Bohdana Paczowskiego i Susannę Fels, a także fotografie ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Ich rozmieszczenie i aranżacja całości pozwoliła uzyskać ciekawy artystycznie efekt „para-lustrzanych” odbić. Informacje biograficzne i cytaty przygotowane zostały w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.
Podczas otwarcia ekspozycji fragmenty tekstów pisarza przeczytał Mariusz Bonaszewski, aktor mający na swoim koncie m.in. rolę w „Kosmosie” w reżyserii Jerzego Jarockiego. Akcenty muzyczne mistrzowsko wprowadził Jerzy Małek - trębacz, kompozytor, producent, a także wykładowca w gdańskiej Akademii Muzycznej.
Wystawa usytuowana jest w holu katalogowym. Będzie można ją oglądać do końca marca, w godzinach pracy biblioteki. Później Muzeum Witolda Gombrowicza zamierza pokazać ją w innych miejscach (nie tylko) związanych z biografią pisarza: m.in. w Radomiu, Kielcach, Lublinie, Gdyni, jak również w Vence na południu Francji, gdzie Gombrowicz spędził ostatnie lata życia i gdzie został pochowany.
Organizatorem wystawy jest Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, a partnerem Uniwersytet Warszawski
i Biblioteka Uniwersytecka.
Wystawa została zrealizowana dzięki dotacji z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego