Po długiej przerwie, spowodowanej pandemią znów udało nam się spotkać z przyjaciółmi Muzeum. To dzięki nim mogliśmy (wykorzystując przerwy między obostrzeniami) organizować duże i ważne wydarzenia i rozwijać przedsięwzięcia obliczone na wiele lat, w tym Nagrodę Gombrowicza czy Gombrowiczowskie muzeum w Vence.
Teraz, wraz z Jakubem Makowskim, wicedyrektorem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, mieliśmy okazję za tę pomoc podziękować. Tu dziękujemy raz jeszcze – i za Wasze serce i za obecność z nami tego wieczoru.
Byli (i są) z nami:
Małgorzata Świątek, reprezentująca Jarosława Krzyżanowskiego, mecenasa muzeum i Nagrody Gombrowicza od samego początku istnienia Nagrody.
Zakłady Automatyki KOMBUD (reprezentowane przez Szymona Kniazia i prezesa firmy Artura Marcinkiewicza). Kombud jest mecenasem Nagrody Gombrowicza, jest też fundatorem wyróżnienia w postaci rezydencji literackiej - miesięcznego pobytu w Vence dla wskazanego przez kapitułę pisarza.
Unidevelopment S.A. (reprezentowana przez prezesów Mirosława Szczepańskiego i Mariusza Przystupę) - firma do grona dobroczyńców Muzeum dołączyła w pandemii i została partnerem głównym Nagrody Gombrowicza i festiwalu Opętani Literaturą. Obecni byli z nami także dyrektorzy Barbara Kunicka, Tomasz Kamiński oraz Waldemar Pastuszka.
Ten wyjątkowy wieczór spędzili z nami także przedstawiciele organów założycielskich Muzeum. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował marszałek Rafał Rajkowski. Dzięki staraniom i wsparciu kolegium marszałkowskiego w tym roku pozyskaliśmy prawie milion trzysta tysięcy dodatkowych dotacji. Jak ważne to dla nas przedsięwzięcia, wie dyrektor departamentu kultury Paweł Cukrowski.
Podziękowania należą się też Jolancie Miśkowiec, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci w MKiDN oraz naczelnik Donacie Jaworskiej z tegoż departamentu. To między innymi dzięki nim w ostatnich latach znacząco wzrosły nakłady na miejsca pamięci o Gombrowiczu, szczególnie we Francji. Dzięki zwiększonej dotacji z MKiDN otworzymy w tym roku drugą część wystawy w Espace Gombrowicz w Vence.
Bez prezydenta Radomia, Radosława Witkowskiego siedem lat temu nie wystartowałaby Nagroda Gombrowicza, nie byłaby możliwa także organizacja festiwalu „Opętani Literaturą”, który towarzyszy nagrodzie.
Firmę Trend Glass, której pomoc dla nas przybiera różne formy – od rzeczowej do finansowej – reprezentowała Monika Janczewska. Dzięki wsparciu Trend Glassu w ostatnich miesiącach mogły odbywać się u nas zajęcia dla dzieci z Ukrainy.
Niezmiennie od lat wspiera nas Mariusz Fogiel, właściciel piekarni Fogiel and Fogiel z małżonką, Jadwigą Ancutą-Fogiel. Tym razem reprezentował ich syn.
Współorganizatorem i partnerem wielu naszych przedsięwzięć – od wydawania książek po organizację rezydencji literackiej w Vence – jest Fundacja Instytut Gombrowiczowski. Wśród jej założycieli są m.in. wieloletni przyjaciele Muzeum Kazimierz Wlazło oraz Andrzej Zimniak (w jego imieniu podziękowania odebrała córka, Ewa Zimniak-Bednarczyk).
Niemal od początku naszej działalności są z nami także Izabela Seweryn, właścicielka firmy Carzoni, Marcin Iskra, współwłaściciel restauracji Teatralna, Tomasz Szczepanik i jego Zaginione Studio, Tomasz Kochanowski, współwłaściciel KK Studio. Do tego grona niedawno dołączyli Tomasz Staniszewski, właściciel firmy Inbra Polska oraz Anna Bernady. Bardzo Wam wszystkim dziękujemy.
Specjalne miejsce w naszych sercach ma niezastąpiona Agnieszka Kühnl-Kinel, która od samego początku jest naszą tłumaczką w relacjach z francuskimi partnerami i dzięki której udaje nam się przełamywać językowe i biurokratyczne bariery.
Żałujemy, że tego dnia nie mogliśmy osobiście podziękować prezesowi banku spółdzielczego w Jedlińsku, Krzysztofowi Sadurskiemu... naszemu „najsampierwszemu” darczyńcy. Od niego wszak się wszystko zaczęło…
Co prawda to dopiero połowa roku, ale już możemy powiedzieć, że to będzie dobry dla nas rok: dodatkowe dotacje z MKiDN oraz samorządu Mazowsza wyniosą blisko milion trzysta tysięcy złotych, zaś wsparcie od prywatnych sponsorów - w gotówce i usługach – będzie miało wartość blisko ćwierć miliona.
Foto: Dominik Musiałek
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego