Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz wystąpili 2 grudnia w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Spektakl „Dziennik przebudzenia”, oparty na motywach Dziennika i Drugiego dziennika Jerzego Pilcha jest taki, jak życie: wysokie płynnie łączy się z niskim, radość ze smutkiem, zabawne anegdoty z przejmującą potrzebą kontaktu z drugim człowiekiem. Słowem: to artystyczne zderzenie świetnej prozy i aktorskiego kunsztu. Zabawny, barwny i inteligentny styl pisania Pilcha został mistrzowsko przeniesiony na scenę przez Adama Ferencego, który jest także reżyserem spektaklu. Przedstawienie pokazane zostało w ramach cyklu „Słowo i reszta” współorganizowanego przez Fundację Instytut Gombrowiczowski oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Cykl dofinansowany został z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Kamilla Baar-Kochańska przypominała w Muzeum Witolda Gombrowicza wiersze i postać Zuzanny Ginczanki, poetki dwudziestolecia międzywojennego. Jeszcze kilkanaście lat temu twórczość tej poetki była znana niewielkiej grupie osób. Dziś stopniowo przywracana jest szerszemu gronu czytelników. Prezentujemy galerię zdjęć z tego spektaklu.
BÓG HONOR SYNCZYZNA - pod takim tytułem odbyła się debata, którą poprowadził Jerzy Sosnowski, a jego współrozmówcami byli ojciec Tomasz Dostatni oraz Janusz Opryński. Tematem dyskusji był współczesny patriotyzm, a punktem wyjścia Gombrowiczowska opozycja Ojczyzny i Synczyzny.
Włodzimierz Nahorny, Mariusz Bogdanowicz i Piotr Biskupski zagrali świetny koncert w Muzeum Witolda Gombrowicza. Artyści wykonali utwory przygotowane na nową płytę: "Okruchy Dzieciństwa - Ballad Book", która będzie wydana jeszcze w tym roku.
Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z festiwalu Opętani Literaturą 2018 oraz Gali wręczenia Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Zdjęcia: Aleksandra Gąsowska
Laureatem nagrody za debiut prozatorski im. Witolda Gombrowicza w roku 2017 został pan Marcin Wicha za książkę pt. "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Ta niezwykła książka jest próbą przepracowania żałoby po śmierci matki autora.
Gerard Edery, pieśniarz inspirujący się folklorem z różnych stron świata, gitarzysta, kompozytor, znawca muzyki etnicznej i filmowej zaprezentował pieśni sefardyjskie oraz utwory filmowe.
Zespół Mikromusic, Joanna Trzepiecińska oraz Sebastian Cybulski z monodramem „Pewniak”, to artyści, którzy wstąpili podczas Apetytu na Gombrowicza 2018 .
Noc Muzeów 2018 rozpoczęliśmy od fragmentów Dziennika Witolda Gombrowicza, które przeczytał Michał Węgrzyński. Potem zagrała Hańba!
Gościliśmy we Wsoli zdobywcę prestiżowego tytułu Najlepszego Europejskiego Wydawcy Dziecięcego Roku!
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego