Zapis kolejnego wydarzenia w ramach festiwalu "Opętani Literaturą" - SWOI OBCY, który towarzyszył III edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Adam Lipczyc opowiadał o twórczości Leo Lipskiego, a fragmenty tekstów tego pisarza przeczytał Marcin Przybylski.
Jeszcze w grudniu ogłosimy kolejną edycję Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia zapisu spotkania poświęconego Aleksandrowi Watowi. Spotkanie odbyło się podczas festiwalu "Opętani Literaturą", towarzyszącego nagrodzie. Fragmenty utworów Aleksandra Wata czyta Mariusz Bonaszewski, twórczość poety interpretuje prof. Józef Olejniczak.
Czym jest nasza, święta i przeklęta zarazem, swojskość? Ta swojskość, która stanowi nierozerwalny składnik polskości? Jesteśmy, z racji historycznych, chociażby z racji tej wielkiej smuty, która nas dotykała przez ponad 300 lat i wciąż wydaje się nie kończyć, z tych wszystkich racji jesteśmy mieszanką różnych rzeczywistości kulturowych, etnicznych, językowych, religijnych. Co w tej sytuacji jest swoje, a co obce? Skąd bierze się opozycja między Polakiem, a człowiekiem? - pyta prof. Zbigniew Mikołejko. Zapraszamy na wykład zarejestrowany podczas festiwalu OPĘTANI LITERATURĄ.
Czym jest nasza, święta i przeklęta zarazem, swojskość? Ta swojskość, która stanowi nierozerwalny składnik polskości? Jesteśmy, z racji historycznych, chociażby z racji tej wielkiej smuty, która nas dotykała przez ponad 300 lat i wciąż wydaje się nie kończyć, z tych wszystkich racji jesteśmy mieszanką różnych rzeczywistości kulturowych, etnicznych, językowych, religijnych. Co w tej sytuacji jest swoje, a co obce? Skąd bierze się opozycja między Polakiem, a człowiekiem? - pyta prof. Zbigniew Mikołejko. Zapraszamy na drugą część wykładu zarejestrowanego podczas festiwalu OPĘTANI LITERATURĄ.
Ostatni odcinek "Opętanych", powieści popularnej Gombrowicza drukowanej w popularnej prasie warszawskiej i radomsko-kieleckiej, ukazał się 3 września 1939 roku. Kolejne rozdziały powieści czytamy podczas festiwalu literackiego towarzyszącego Nagrodzie Gombrowicza, który nazwaliśmy - jakżeby inaczej - OPĘTANI LITERATURĄ.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego