Najpiękniejsze tradycyjne kolędy, jak i współczesne kołysanki i pastorałki zaśpiewała we Wsoli Joanna Trzepiecieńska, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie.
Prezentujemy trzy nagrodzone prace w konkursie na plakat „Gombrowicz półwieczny”. Pierwszą nagrodę zdobył Marcin Władyka, drugą argentyński team El Fantasma de Heredia (Anabella Salem i Gabriel Mateu), zaś trzecią Krzysztof Iwański. Konkurs zorganizowany został przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli przy współudziale Muzeum Plakatu w Wilanowie. Bezpośrednim pretekstem ogłoszenia konkursu była pięćdziesiąta rocznica śmierci Witolda Gombrowicza.
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
W dyskusji o sensie i znaczeniu nagród literackich, a także o tym dlaczego literacki Nobel nie oddał się Gombrowiczowi wzięli udział: Małgorzata Smorąg-Goldberg, Justyna Sobolewska, Olaf Kühl, Leonard Neuger. Moderator: Janusz Margański. Rozmowa odbyła się w zabytkowym budynku radomskiego Sądu Okręgowego. Wydarzenie odbyło się w ramach festiwalu „Opętani Literaturą”
Prezentujemy galerię zdjęć z wykładu prof. Piotra Śliwińskiego. Spotkanie poświęcone twórczości Tadeusza Różewicza odbyło się w ramach festiwalu "Opętani Literaturą" towarzyszącego czwartej edycji Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza. Zdjęcia wykonała Marta Trojanowska.
W tym roku, w ramach festiwalu Opętani Literaturą fragmenty "Opętanych" W. Gombrowicza czytała Dorota Segda. Z aktorką - o teatrze, aktorstwie i poezji - rozmawiał Piotr Kłoczowski. Prezentujemy kilka zdjęć z tego spotkania (foto: Ewa Witkowska).
W Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oglądać można wystawę fotografii Cédrica Fioretti "Vence. Zobaczyć ciszę". Cédric Fioretti fotografując miasto, w którym ostatnie lata swojego życia spędził Witold Gombrowicz, stara się uchwycić zmaganie mroku z jasnością, światła z czernią. W galerii prezentujemy wybrane prace artysty. Wystawę można oglądać we Wsoli do końca roku.
Smakowity monodram "Kocham Bałtyk" Agnieszki Przepiórskiej, filmowe przeboje Dwudziestolecia Międzywojennego podlane rock'n'rollowym sosem w aranżacjach zespołu BODO, a na deser "Muniek i Przyjaciele", czyli Muniek Staszczyk akustycznie - takie dania serwowało Muzeum we Wsoli podczas tegorocznego Apetytu na Gombrowicza. Były także "przekąski" dla dzieci - gry i zabawy, szczudlarze i kolorowe mydlane bańki. Polecamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.
LESKI z zespołem zagrali w Muzeum Witolda Gombrowicza w ramach tegorocznej Nocy Muzeów. Koncert chyba bardzo przypadł Państwu do gustu, bo artyści, wywoływani oklaskami, kilkakrotnie bisowali. Dziękujemy za liczną obecność, polecamy się na przyszłość. Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia. Autorem fotografii jest Dominik Musiałek.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego