W najbliższą sobotę i niedzielę, czyli 18 i 19 września, Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynne z powodu finału VI edycji Nagrody Gombrowicza.
Zapraszamy na festiwal "Opętani literaturą". Wydarzenia będą odbywały się w Radomiu i we Wsoli. Rozpoczną się 11 września, a zakończą 18 września galą Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, podczas której jury ogłosi nazwisko laureata Nagrody oraz nazwisko osoby, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji. Hasłem tej edycji festiwalu jest jedno słowo: WRACAMY!
W najbliższy czwartek, 2 września Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynne z przyczyn organizacyjnych.
Dobiegła końca V edycja festiwalu "Opętani Literaturą". Jednocześnie kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wskazała pięcioro nominowanych, spośród których we wrześniu wybierze laureata szóstej edycji tej nagrody. Współorganizatorami nagrody Gombrowicza i towarzyszącego jej festiwalu są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Patronuje jej Rita Gombrowicz.
26 i 27 czerwca Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na finał V edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Będzie okazja do spotkania pisarek nominowanych do Nagrody w ubiegłym roku, obejrzenia wystawy Grzegorza Kozery inspirowanej Argentyną Gombrowicza, plenerowego spektaklu Teatru A3. Kapituła ogłosi także nominacje do VI edycji Nagrody Gombrowicza, a na zakończenie, w niedzielę 27 czerwca, we Wsoli wystąpi Voo Voo
Ryszard Kajzer, autor plakatu Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przygotowanego dla Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, zdobył za tę pracę pierwszą nagrodę w konkursie głównym 27 Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.
W czwartek, 3 czerwca, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli będzie zamknięte. W piątek, sobotę i niedzielę (4, 5 i 6 czerwca) zapraszamy w godzinach 10.00 – 17.00.
Międzynarodową dyskusją „Gombrowicz – oswajanie miejsca / miejsca nieoswojone” rozpocznie się w niedzielę, 16 maja cykl wydarzeń poświęconych Witoldowi Gombrowiczowi, a organizowanych przez Instytut Pileckiego, oddział w Berlinie i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Cały cykl, organizowany jest pod hasłem „Gombrowicz w Berlinie”. Wydarzenia wspiera Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
W Noc Muzeów (15 maja) Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na wystawę Gombrowiczowskich plakatów, przygotowanych przez artystów z Europy i Ameryki. Wystawa jest efektem konkursu zorganizowanego w 2019 roku. Wcześniej prezentowana była m.in. w Warszawie i w Paryżu, a teraz, po przymusowej epidemicznej przerwie, pokazana zostanie we Wsoli. Dostępna będzie także stała ekspozycja placówki poświęcona pisarzowi.
Polecamy odcinki „Kwadrans do matury” poświęcone „Trenom” Jana Kochanowskiego, „Panu Tadeuszowi” Adama Mickiewicza. „Lalce” Bolesława Prusa, poezji Bolesława Leśmiana, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, a także najnowsze - dotyczące "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, prozy Brunona Schulza oraz poezji Wisławy Szymborskiej
Życzymy Państwu wiosny na święta i radości wszelakich. Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych! Tomasz Tyczyński i pracownicy Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Zgodnie z decyzją rządu wprowadzającą ograniczenia między innymi na Mazowszu, Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynne od 15 marca 2021 r. do odwołania.
Ubiegłoroczny zdobywca Nagrody Literackiej Nike, Radek Rak, będzie gościem spotkania on-line, na które zaprasza Muzeum Witolda Gombrowicza. Z pisarzem będzie rozmawiała Anna Spólna. Transmisja na żywo odbędzie się w środę, początek o godzinie 18.00.
Wypowiedzi otrzymane od pisarek nominowanych do Nagrody Gombrowicza publikujemy od stycznia.
Dokładnie 100 zgłoszeń nadesłano do szóstej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. Laureat otrzyma 40 000 złotych. W tym roku kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji.
Miło nam poinformować, że od wtorku, 9 lutego, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli będzie otwarte dla zwiedzających. Nadal będą obowiązywały ograniczenia, np. liczby osób, które mogą zwiedzać jednocześnie.
Co po literaturze w czasach zarazy? Na to pytanie odpowiada Urszula Zajączkowska, kolejna autorka nominowana w 2020 roku do Nagrody Gombrowicza.
Pod wskazanym poniżej linkiem znajdziecie naszą wirtualną puszkę 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Procedura przekazania datku jest bardzo prosta, wszystko pięknie opisane (oczywiście obowiązują formy elektroniczne, kartą lub przelew z konta przez Pay.U).
Kontynuujemy cykl wypowiedzi na temat: co po literaturze w czasach zarazy?, o które poprosiliśmy autorki nominowane w 2020 roku do Nagrody Gombrowicza.
Na pytanie postawione przez nas autorkom nominowanym do V edycji Nagrody Gombrowicza odpowiada i opowiada Barbara Sadurska.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego