22 września, we wtorek, o godzinie 11.00 na stronie Muzeum ogłosimy zwycięzcę tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. A właściwie zwyciężczynię, bowiem w tym roku Kapituła nominowała do nagrody pięć autorek. Od dziś, codziennie, publikować będziemy rozmowy z nominowanymi. W odwróconym porządku alfabetycznym, bowiem, jak mawiał Gombrowicz, odwrócić „do góry nogami” nie da się tylko lustra.
Wspaniały głos, świetne teksty, mistrzowskie aranżacje. W sobotę, 5 września w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli wystąpi Marek Dyjak z zespołem. Plenerowy koncert rozpocznie się o godzinie 18.00.
Wracamy! I zapraszamy zwiedzających od wtorku, 4 sierpnia. Ekspozycja jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00-17.00.
W tym roku do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zgłoszonych zostało ponad sto książek. Duża część z nich to książki bardzo ciekawe. - Wiele z nich określiłabym jako naprawdę dobre, świetne lub bardzo dobre – mówi prof. Ewa Graczyk, członkini kapituły Nagrody. Na zakończenie cyklu prezentacji książek nominowanych w tegorocznej edycji Ewa Graczyk opowiada o dwóch publikacjach, które nie zostały nominowane, ale które, jej zdaniem, warte są polecenia. To „Donikąd. Podróże na skraj Rosji” Michała Milczarka (wydawnictwo Czarne) oraz „Emigracja” Malcolma XD (wydawnictwo W.A.B.)
Każde opowiadanie opiera się na wyrazistym koncepcie, wszystkie łączy ironia, a z całości wyłania się obraz „pokolenia umów śmieciowych”. Zwraca uwagę swoboda języka i wyobraźnia autorki. Suszczyńska umiejętnie balansuje między humorem i smutkiem. Justyna Sobolewska, członkini Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza opowiada o „Dropiach” Natalki Suszczyńskiej, jednej z pięciu książek nominowanych w tegorocznej edycji nagrody.
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli z powodów epidemiologicznych będzie całkowicie nieczynne do 3 sierpnia. Przepraszamy wszystkich, którzy chcieliby nas odwiedzić w tym tygodniu, ale lepiej dmuchać na zimne. Serdecznie zapraszamy od przyszłego wtorku.
Może się wydawać, że to reportaż, jakich czytaliśmy wiele. Kolejna rzecz o molestowaniu dzieci, gwałtach i poniżeniu. Przerażająca, to oczywiste, bo odsłaniająca zdarzenia, które nie powinny nigdy mieć miejsca.
Kontynuujemy cykl publikacji dotyczących książek nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Tym razem Zbigniew Kruszyński, juror nagrody, pisze o książce „Pustostany” Doroty Kotas (wydawnictwo Niebieska studnia)
Zaczynamy publikację wypowiedzi jurorów o książkach nominowanych w 5. edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jako pierwszy publikujemy tekst prof. Józefa Olejniczaka dotyczący „Mapy” Barbary Sadurskiej, wydanej przez Niszę.
Spośród stu pięciu książek zgłoszonych w tym roku do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza Kapituła wskazała pięć nominowanych tytułów. Laureata konkursu poznamy we wrześniu. To piąta edycja Nagrody przyznawanej przez Prezydenta Radomia, której współorganizatorem jest Muzeum Witolda Gombrowicza. Wyróżnieniu patronuje Rita Gombrowicz. Mecenasem jest Jarosław Krzyżanowski, a Partnerem Głównym Unidevelopment S.A. Nagroda przyznawana jest za debiut lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną, w języku polskim.
jedna z najbliższych argentyńskich przyjaciółek Witolda Gombrowicza. O tym smutnym fakcie zawiadomił nas Pau Freixa Terradas, kataloński tłumacz Gombrowicza.
Życzymy Państwu spokojnych i, choć w tym roku nie będzie to proste, radosnych świąt. Życzymy także odporności i wytrwałości. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli znów się zobaczyć.
Marek Napiórkowski, jeden z czołowych polskich gitarzystów i kompozytorów wystąpi w niedzielę, 23 lutego w Muzeum Witolda Gombrowicza. Zagra utwory ze swojej najnowszej płyty, Hipokamp. Koncert we Wsoli kończy trasę promującą tę płytę. Początek o godzinie 17.00. Stała ekspozycja muzeum będzie tego dnia nieczynna.
Wystawą „GOMBROWICZ” Muzeum Witolda Gombrowicza kończy cykl wydarzeń związanych z 50. rocznicą śmierci pisarza. Gombrowicz studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zatem biblioteka Uczelni jest doskonałym miejscem dla premiery wystawy poświęconej autorowi „Kosmosu”.
Tanga Astora Piazzolli zagra w niedzielę, 19 stycznia w Muzeum W. Gombrowicza we Wsoli Klaudiusz Baran. Mistrzowi akordeonu towarzyszyć będzie żeński kwartet smyczkowy „Con Affetto”. Początek o godz. 17.00.
Ponad dwieście wydarzeń, w tym ok. siedemdziesięciu pięciu spotkań z pisarkami, pisarzami, dyskusji literackich i wykładów, a także blisko sto koncertów zorganizowało Muzeum Witolda Gombrowicza w czasie swojej dziesięcioletniej działalności. Większość wydarzeń odbyła się we Wsoli, ale staramy się promować twórczość Witolda Gombrowicza i polską literaturę także poza granicami kraju. Dziesięciolecie podsumowaliśmy podczas konferencji prasowej.
Najpiękniejsze tradycyjne kolędy oraz współczesne kołysanki i pastorałki zaśpiewa we Wsoli Joanna Trzepiecińska. Świąteczny koncert znanej i popularnej aktorki odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza w niedzielę, 8 grudnia.
Witold Gombrowicz znów był obecny w Paryżu, a to dzięki wydarzeniom zorganizowanym przez tamtejszą Stację Naukową PAN, przy współpracy Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. O „Witoldzie Gombrowiczu – między Polską a Francją” dyskutowali wybitni znawcy twórczości autora „Kosmosu” i współtwórcy jego muzeów. A co najważniejsze, w spotkaniu wzięła udział również Rita Gombrowicz.
W ramach cyklu „Witold Gombrowicz – między Polską a Francją” zapraszamy Państwa do udziału w dwóch wydarzeniach, które odbędą się w Paryżu.
Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza ogłasza nabór kandydatów na wolne stanowisko pracy w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza Rynek Starego Miasta 20, 00-272 Warszawa Nazwa stanowiska: specjalista do spraw edukacji i nauki w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli - praca w Espace Muséal Gombrowicz w Vence (Francja).
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego