Kilka tygodni temu poprosiliśmy autorki nominowane do Nagrody Gombrowicza (w V edycji) o napisanie tekstu na temat: Co po literaturze w czasach zarazy? To co napisały, będziemy systematycznie, co kilka dni, publikować. Cykl otwiera Dorota Kotas, autorka nominowanej w 2020 roku książki "Pustostany".
Zapraszamy do Radomia, gdzie przed gmachem Miejskiej Biblioteki Publicznej można obejrzeć wystawę „Gombrowicz". Ekspozycję będzie można zobaczyć do połowy czerwca 2021 r.
Niech przyniesie nam 365 dni szczęścia i zdrowia, ale też odrobiny gombrowiczowskiego szaleństwa!
Zapraszamy do obejrzenia transmisji z konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Muzeum. Tematem była Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza - przedstawiliśmy nowego mecenasa Nagrody i opowiedzieliśmy o nowym wyróżnieniu dla wskazanego przez kapitułę pisarza.
Zapraszamy na rozmowę z Barbarą Sadurską, autorką "Mapy". Spotkanie prowadzi Michał Nogaś.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej i kameralnej uroczystości wręczenia Nagrody Gombrowicza, którą poprowadził Michał Nogaś. Uroczystość dopełnił koncert Gaby Kulki.
Polecamy obejrzeć. Z Olgą Hund, laureatką IV edycji Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza, rozmawia Tomasz Tyczyński.
W dwóch odsłonach odbędzie się bieżąca edycja festiwalu literackiego „Opętani literaturą”, którą przygotowuje Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Ze względu na sytuację epidemiologiczną 19 i 20 listopada muzeum zaprasza do internetu na prolog festiwalu. Główna część imprezy przesunięta została na wiosnę przyszłego roku.
Zapraszamy na IV Festiwal Tradycji Literackich organizowany przez Muzeum Pana Tadeusza w partnerstwie z Muzeum Witolda Gombrowicza. Wydarzenia transmitowane online.
Szanowni Państwo, zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Muzeum Literatury „ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną oraz w trosce o bezpieczeństwo naszych gości i pracowników, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza wraz z oddziałami będzie zamknięte dla publiczności od 30 października 2020 r. do odwołania”. Życzymy Państwu zdrowia i mamy nadzieję, że nasze rozstanie nie będzie długie.
Justyna Bargielska, poetka, pisarka i autorka dramatów, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Gdynia” będzie w najbliższą niedzielę, 25 października gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Z poetką będzie rozmawiała Anna Spólna.
W sobotę, 10 października, w Buenos Aires odbędzie się (ze zdalnym udziałem Anny Spólnej z Muzeum Witolda Gombrowicza) promocja przetłumaczonego na jęz. hiszpański "Kronosu", intymnego dziennika Witolda Gombrowicza. Książkę wydała Witolda Libros.
Niedzielny koncert EMiliYAH & The MightyZ All Stars – „JEDNA MIŁOŚĆ”, z powodu prognozowanych na jutro ulewnych deszczy i bardzo niskiej temperatury, zostaje przeniesiony do pałacu i odbędzie się tradycyjnie w sali polskiej Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Oznacza to, że liczba miejsc jest ograniczona do 50 osób (zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz MKiDN).
Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zdecydowała, kto zostanie laureatem piątej edycji tego ważnego wyróżnienia za debiut prozatorski. A właściwie laureatką, bo wśród nominowanych do nagrody znalazły się w tym roku wyłącznie autorki. Piąta edycja Nagrody Gombrowicza była też rekordowa pod względem liczby zgłoszonych książek.
We wtorek 22 września ogłosimy tegoroczną laureatkę Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, nazwisko zwyciężczyni ogłoszone zostanie o godzinie 11.00 w internecie, na profilu facebookowym Muzeum Witolda Gombrowicza oraz na stronie internetowej www.muzeumgombrowicza.pl. Tym razem towarzyszący zwykle rozstrzygnięciu Nagrody festiwal literacki odbędzie się w listopadzie.
Przedstawiamy rozmowę o niełatwej historii Kanady, krzywdzie wyrządzonej rdzennym mieszkańcom, mechanizmach czynienia zła, trudnych rozliczeniach z przeszłością, ale także o powinnościach reportera i o tym, dlaczego słowo "Eskimos" jest obelgą. Z Joanną Gierak-Onoszko, autorką książki "27 śmierci Toby'ego Obeda" - jedną z pięciu książek nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza rozmawia Anna Spólna.
Polecamy rozmowę z autorką książki "Pustostany" - jednej z pięciu książek nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. O książce, ale i o Polsce i patriotyzmie, życiu po nagrodzie, zatrzymywaniu samochodów z homofobicznymi napisami, policji, która bije przyjaciół... Z Dorotą Kotas rozmawia Robert Utkowski.
O zamiłowaniu do map i Rembrandta, bezimiennych kobietach, opresyjnym świecie i wąskich, mazurskich drogach, na których przychodzą do głowy różne literackie pomysły. I o potrzebie wolności z Barbarą Sadurską, autorką książki "Mapa" rozmawia Robert Utkowski.
O życiu Zuzanny Ginczanki, poetki i gwiazdy międzywojennej bohemy opowie w najbliższą niedzielę, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Agnieszka Przepiórska. Monodram „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” to także spektakl o karierze, miłości, sławie i śmierci. Wystawiony zostanie o godzinie 19.00 na scenie plenerowej.
O trudach życia w dużym mieście, magii Grochowa, opisywaniu świata, Pankracym i o kreskówkach - w ramach prezentacji autorów nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza przedstawiamy rozmowę z pisarką Natalką Suszczyńską.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego