Dwa dni temu umówiliśmy się z Olgą Tokarczuk na autorskie spotkanie w Vence pod koniec listopada. Żartowaliśmy wtedy, że trzeba się z nią umówić, póki jej kalendarz nie jest wypełniony, póki nie dostanie Nobla. Żartowaliśmy, ale życzyliśmy jej tego gorąco. I stało się. Gratulujemy.
Blisko 30 osób z całego świata weźmie udział w Kongresie Tłumaczy Gombrowicza, który odbędzie się w Polsce i we Francji. Kongres, który potrwa od 10 do 17 października, organizuje Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.
Ogłoszone zostały wyniki konkursu na plakat „Gombrowicz półwieczny”. Pierwszą nagrodę zdobył Marcin Władyka, drugą argentyński team El Fantasma de Heredia (Anabella Salem i Gabriel Mateu), zaś trzecią Krzysztof Iwański. Prace nadesłane na zorganizowany przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli przy współudziale Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można od 3 do 27 października w Galerii Format B2 wilanowskiego oddziału Muzeum Narodowego.
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Olga Hund to literacki pseudonim, figura, za którą kryje się młoda pisarka z Krakowa.
1 września we Wsoli i w Radomiu rozpocznie się czwarta edycja festiwalu literackiego Opętani Literaturą, w tym roku organizowanego pod hasłem LITERATURA CZYLI półWIECZNOŚĆ. Festiwal towarzyszy czwartej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Tytuł festiwalu nawiązuje do cyklu wydarzeń związanych z pięćdziesiątą rocznicą śmierci pisarza.
W „Teologii Politycznej Co Tydzień” w tekście "Porzucone, czyli o pewnym spotkaniu na oceanie" Tomasz Tyczyński pisze o Gombrowiczowskich wyjazdach i powrotach, o ojczyznach, ucieczkach i klęskach.
Żeby rozmawiać o Gombrowiczu, nie potrzeba powodów. Ale jeśli już, to rzeczywiście, Gombrowiczowskie rocznice (bo nie o jedną chodzi) to doskonała okazja, żeby przypominać o autorze "Trans-Atlantyku". W radiowej "Trójce", w audycji "Historie jak z książki" redaktor Marek Stremecki rozmawiał z prof. Anną Spólną.
Nie wszystko było tak, jak zaplanowaliśmy, ale wszystko było po Gombrowiczowsku. Rita Gombrowicz nie przyleciała, z powodów zdrowotnych, więc złożyliśmy w jej imieniu kwiaty, zakupione według wytycznych Rity i gustu Gombrowicza. Wspaniały Andrzej Seweryn odkrył francuskiej publiczności wszystkie znaczenia i subtelności Gombrowiczowskiej prozy, mistrzowsko też odegrał scenkę przed cmentarną bramą, jak się okazało, zamkniętą na cztery spusty.
Świetnym koncertem Lao Che zakończył się "Kosmos Gombrowicza". Wcześniej, w ramach "Kosmosu", otworzyliśmy wystawę fotografii Cedrica Fioretii, Dominik Bukowski Quartet zaprezentował (zaprezentowali) projekt TRANSATLANTYK, a Andrzej Seweryn zawładnął wsolską publicznością w monodramie opartym na "Dzienniku" Gombrowicza.
W związku z dwudniowym „Kosmosem Gombrowicza” (19 i 20 lipca) oraz technicznym przygotowaniem tego wydarzenia, informujemy, że w piątek, 19 lipca, ekspozycja muzealna będzie nieczynna. Ekspozycja będzie zamknięta także w sobotę (20 lipca) do godziny 19.00 (zwiedzanie będzie możliwe po monodramie w wykonaniu Andrzeja Seweryna). Muzeum będzie nieczynne także w niedzielę (21 lipca). Za te zmiany przepraszamy, mając nadzieję, że rekompensuje je przygotowany przez nas program „Kosmosu”, na który serdecznie zapraszamy (szczegółowy program w osobnej zakładce).
Monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna, koncert Lao Che oraz muzyczny projekt Transatlantyk to główne punkty dwudniowego wydarzenia pod nazwą Kosmos Gombrowicza, które 19 i 20 lipca odbędzie się w muzeum we Wsoli. Kosmos Gombrowicza inauguruje cykl wydarzeń związanych z 50 rocznicą śmierci pisarza.
Gombrowicz półwieczny – taki jest temat konkursu na plakat, ogłoszonego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i Muzeum Plakatu w Wilanowie. To jednocześnie tytuł cyklu wydarzeń związanych z rocznicą śmierci autora „Kosmosu”, składających się na „półrocze” Gombrowiczowskie. Konkursowi, podobnie jak pozostałym wydarzeniom rocznicowym, patronuje Rita Gombrowicz.
Kongres tłumaczy, konkurs na plakat, spektakle, koncerty i dyskusje literackie zorganizuje Muzeum Witolda Gombrowicza dla przypomnienia pięćdziesiątej rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza. Będzie to możliwe dzięki dotacjom przyznanym muzeum przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Piosenki filmowe z Dwudziestolecia Międzywojennego oraz koncert lidera formacji T. Love, Muńka Staszczyka, tym razem w odsłonie „Muniek i przyjaciele”, to główne dania tegorocznego Apetytu na Gombrowicza. Na piknik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza w najbliższą sobotę, 15 czerwca. Początek o godzinie 16.30.
Nominacje otrzymali za swoje pierwsze książki, wydane w małych oficynach od lat stawiających na debiutantów: Olga Hund, Katarzyna Pochmara-Balcer, Jakub Tabaczek, Anna Wiśniewska-Grabarczyk, Łukasz Zawada. O tym, kto z nich otrzyma Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, dowiemy się we wrześniu.
Podpisanie porozumienie określającego zasady funkcjonowania Muzeum Gombrowicza w Vence było najważniejszym punktem wizyty w Polsce przedstawicieli miasta, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz. Dokument w obecności wicepremiera Piotra Glińskiego i wiceministra Jarosława Selina podpisali 15 maja wicemer Vence, Evelyne Temmam oraz kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Tomasz Tyczyński.
W piątek, 17 maja, dzień wcześniej niż inne placówki, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na Noc Muzeów. Specjalnym gościem tej wyjątkowej nocy będzie Paweł Leszoski czyli LESKI. Koncert o godz. 20.00.
W czasie długiego, majowego weekendu zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Muzeum będzie czynne w czwartek (2 maja) oraz w sobotę i niedzielę (4 i 5 maja) w godzinach 10.00-17.00.
Elżbieta Adamiak, autorka takich przebojów jak „Jesienna zaduma” czy „Trwaj chwilo trwaj”, wystąpi w najbliższą niedzielę w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Koncert zbiega się z 45-leciem scenicznego debiutu artystki.
Ze względów organizacyjnych w najbliższy piątek Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynne. Miło nam jednak poinformować, że od kwietnia przeszliśmy na wiosenno-letni czas pracy, czyli można odwiedzać nas także w soboty.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego