„Pornografia” Witolda Gombrowicza ukazała się w tłumaczeniu na język gruziński. Powieść przełożyła z języka polskiego Keti Kantaria.
Jeden z najwybitniejszych prozaików polskich Włodzimierz Odojewski będzie bohaterem kolejnego spotkania w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. W niedzielę, 24 marca Anna Spólna będzie rozmawiała z Magdaleną Rabizo-Birek, autorką monografii pisarza oraz z Katarzyną Posiadałą, jego wieloletnią przyjaciółką. Fragmenty utworów Odojewskiego przeczyta Stanisław Biczysko.
2 marca 2019 r. zmarła Maria Paczowska, bliska przyjaciółka Rity i Witolda Gombrowiczów, miłośniczka twórczości autora „Kosmosu”, autorka powieści "Sentymenty" (1960).
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza w niedzielę, 3 marca, na monodram „STRYJEŃSKA. Let's dance, Zofia!" w wykonaniu Doroty Landowskiej. Spektakl oparty został na dziennikach jednej z najważniejszych polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego.
Niemal siedemdziesiąt zgłoszeń nadesłano do IV edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim. W tegorocznym konkursie dominują jednak absolutne debiuty: jest ich aż pięćdziesiąt trzy. W czerwcu kapituła ogłosi pięcioro pisarzy nominowanych do Nagrody, zaś nazwisko laureata poznamy we wrześniu. Wartość Nagrody Gombrowicza to 40 000 zł.
Od 3 lutego w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli można będzie poczytać… w wannie. Muzeum zaprasza w niedzielę na otwarcie rozszerzonej i zmienionej ekspozycji. Wśród nowych eksponatów jest także nocnik. Prezentacji tej nietypowej ekspozycji będzie towarzyszył równie nietypowy koncert PIAZZOLLA ELECTRO TANGO w wykonaniu SawarS Tango Project. Wśród wykonawców m.in… Gombrowicz.
Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ogłaszają czwartą edycję Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznawane jest za pierwszą lub drugą książkę autora napisaną prozą artystyczną i wydaną w 2018 roku. Zgłoszenia do nagrody przyjmowane będą do końca stycznia.
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza w niedzielę, 13 stycznia o godzinie 17.00 na wystawę obrazów Janiny Blicharskiej-Linar „Portret nieoczywisty”. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Miejsce kultury, kultura miejscowa”.
Zmarł Jacek Miler, człowiek, bez którego nie byłoby Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence. Historyk sztuki, w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracował od 1993 roku, ostatnio jako dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.
2 stycznia oficjalnie ogłosimy IV edycję Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Tymczasem publikujemy zapis tegorocznej gali Nagrody. Laudacja prof. Jerzego Jarzębskiego rozpoczyna się w 39 minucie nagrania. Wydarzenie uświetnił recital Hanny Banaszak.
Ze względu na modernizację ekspozycji Muzeum Witolda Gombrowicza 19 grudnia (środa) czynne będzie do godziny 12.00.
Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz wystąpią w najbliższą niedzielę, 2 grudnia, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Spektakl „Dziennik przebudzenia” oparty jest na motywach "Dziennika" i "Drugiego dziennika" Jerzego Pilcha. Początek o godzinie 16.00.
Kamilla Baar-Kochańska przypominała w Muzeum Witolda Gombrowicza wiersze i postać Zuzanny Ginczanki, poetki dwudziestolecia międzywojennego. Jeszcze kilkanaście lat temu twórczość tej poetki była znana niewielkiej grupie osób. Dziś stopniowo przywracana jest szerszemu gronu czytelników.
Kamilla Baar-Kochańska, Dorota Jarema i Paweł Szamburski wystąpią 25 listopada w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Koncert zatytułowany „Ginczanka. Żar-Ptak/Fire-Bird” przypomina sylwetkę i wiersze zamordowanej przez nazistów Zuzanny Ginczanki – zaprzyjaźnionej z Gombrowiczem pięknej, utalentowanej poetki, o której pamięć niemal zupełnie została wymazana.
11 listopada ekspozycja w Muzeum Gombrowicza będzie nieczynna. Wszystkich maszerujących jak i niezainteresowanych spacerami zapraszamy tego dnia do Wsoli na rozmowę o patriotyzmie Gombrowicza i innych patriotyzmach "Bóg, Honor, Synczyzna".
BÓG HONOR SYNCZYZNA – debata pod takim tytułem odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza w najbliższą niedzielę, 11 listopada. Poprowadzi ją Jerzy Sosnowski, a jego współrozmówcy to ojciec Tomasz Dostatni oraz Janusz Opryński. Tematem dyskusji będzie współczesny patriotyzm, a punktem wyjścia Gombrowiczowska opozycja Ojczyzny i Synczyzny.
Od listopada do końca marca w Muzeum Witolda Gombrowicza obowiązuje sezon zimowy, ale to nie oznacza, że zapadamy w zimowy sen!
Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza ogłasza nabór kandydatów na wolne stanowisko pracy w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20, 00-272 Warszawa. Nazwa stanowiska: specjalista do spraw edukacji i promocji w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (Nazwa podstawowej komórki organizacyjnej, do której prowadzony jest nabór)
„Okruchów Dzieciństwa”, czyli utworów z najnowszej płyty Włodzimierza Nahornego będzie można posłuchać już w najbliższą niedzielę, 14 października, w Muzeum Witolda Gombrowicza. Koncert zainauguruje cykl wydarzeń zatytułowany „Słowo i reszta”, który wsolskie muzeum współorganizuje z Fundacją Instytut Gombrowiczowski.
W najbliższy weekend, 6 i 7 października Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynne z przyczyn technicznych.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego