Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza w niedzielę, 21 kwietnia, na monodram Julii Wyszyńskiej „Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone”. Początek o godzinie 17.00, wstęp wolny. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 16.
Od kwietnia Muzeum Witolda Gombrowicza wchodzi w letni czas pracy, tzn. będziemy otwarci także w soboty. W okresie świątecznym i po nim ekspozycja muzeum w wybrane dni nie będzie dostępna.
„W strunę wiosny” - to tytuł koncertu kwartetu smyczkowego Verso, na który zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Koncert odbędzie się w niedzielę, 17 marca, początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.
Weronika Murek, pisarka i dramaturżka, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza będzie pierwszym gościem cyklu „Literatura według...”. W tym roku gospodynią spotkań jest Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Rozmowa odbędzie się w niedzielę, 10 marca, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godzinie 17.00.
Zmarł Jerzy Jarzębski, profesor, humanista, piękny człowiek, otwarty na świat i innych. Współtwórca Nagrody Gombrowicza i przewodniczący jej kapituły, mimo chorób, które w ostatnich latach próbowały ograniczać jego aktywność.
W niedzielę, 18 lutego, zapraszamy do Wsoli na wieczór w stylu francuskim i spotkanie z Mateuszem Pakułą, finalistą Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2022 roku, laureatem rezydencji literackiej w Vence. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.
W niedzielę, 28 stycznia, zapraszamy na spotkanie z prof. Ryszardem Koziołkiem, wybitnym literaturoznawcą, historykiem literatury i eseistą, rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Początek o godz. 17.00 Wstęp wolny.
W niedzielę, 21 stycznia, zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli na koncert Anety Todorczuk. Aktorka i piosenkarka wystąpi z recitalem „Projekt kOFFta”. Akompaniament – Michał Lamża. Początek o godzinie 17.00, wstęp wolny.
Dwa nowe budynki administracyjno-muzealne powstaną na terenie parku w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Rozbudowę placówki sfinansuje samorząd województwa mazowieckiego. Koszt inwestycji wyniesie 12,5 mln zł. Budowa ma zakończyć się w maju 2025 roku.
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Termin nadsyłania książek mija z końcem stycznia 2024 roku. Nagroda w wysokości 40 tys. złotych wręczona zostanie jesienią, podczas festiwalu „Opętani Literaturą”, który odbywa się we Wsoli i Radomiu.
Michał Sobol, poeta, laureat między innymi Nagrody Literackiej Gdynia, a także Nagrody Literackiej Miasta Radomia, będzie gościem Muzeum Witolda Gombrowicza. Spotkanie, które poprowadzi Anna Spólna, odbędzie się w niedzielę, 19 listopada. Początek o godzinie 17.00
Nie tylko o przekładzie literackim i warsztacie pracy tłumacza rozmawiać będą w Ville de Vence tłumacze literatury polskiej z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Serbii, Hiszpanii, Francji i Polski podczas spotkań, które odbędą się w dniach 9-11 października we Francji.
Jakub Nowak, autor książki „To przez ten wiatr” został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureat otrzymuje 40 tys. złotych oraz lornetkę, symbol Gombrowiczowskiej uważności wobec świata. Wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej w Vence na południu Francji kapituła nagrody przyznała Wiktorii Bieżuńskiej za książkę „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”.
Rozmowy, debaty literackie, koncerty oraz pokazy filmowe to wydarzenia, które zaplanowaliśmy w ramach tegorocznego festiwalu „Opętani Literaturą”. Festiwal rozpocznie się 9 września. Wśród festiwalowych gości będą m.in. Justyna Sobolewska, Antonia Lloyd-Jones, Jerzy Jarniewicz, Piotr Śliwiński, Piotr Sadzik, Jacek Leociak i Jerzy Radziwiłowicz. Podczas gali kończącej festiwal poznamy laureatkę bądź laureata VIII edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Hasło tegorocznego festiwalu to „Początki”.
Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wskazała pięcioro nominowanych, spośród których we wrześniu wybierze laureata ósmej edycji. To książki bardzo różne i o różnej tematyce. Łączy je – jak podkreśla Kapituła Nagrody – niezwykle wysoki poziom literacki. Zwycięzca otrzyma 40 000 złotych. Jurorzy wskażą też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji.
W czerwcu Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza jak co roku na piknik artystyczny „Apetyt na Gombrowicza”. Tym razem smakowite, muzyczne i teatralne dania będą serwowali Anna Dereszowska, Czesław Śpiewa, Kayah oraz Piotr Kondrat. Zapraszamy 11 czerwca. Początek o godzinie 16.00.
Jak co roku Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na Noc Muzeów dzień wcześniej niż inne placówki – w piątek, 12 maja. Specjalnymi gośćmi będą Matylda Damięcka, Radek Łukasiewicz tworzący duet Matylda/Łukasiewicz oraz ceniony i nagradzany grafik i plakacista Ryszard Kajzer.
Zyta Rudzka będzie kolejnym gościem Muzeum Witolda Gombrowicza w ramach cyklu „Literatura według…”. Z pisarką będzie rozmawiała Justyna Sobolewska. Spotkanie odbędzie się we Wsoli w niedzielę, 16 kwietnia, o godzinie 17.00. Wstęp wolny
Maciej Bobula, poeta i prozaik, laureat rezydencji literackiej w Vence będzie gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Spotkanie, zapowiadane jako wieczór w stylu francuskim odbędzie się w niedzielę, 2 kwietnia. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.
Piotr Sommer, poeta, eseista, tłumacz będzie kolejnym gościem cyklu „Literatura według...”. Gospodynią spotkań jest Justyna Sobolewska, krytyczka, dziennikarka i pisarka. Rozmowa odbędzie się w niedzielę, 26 marca, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godzinie 17.00.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego