Muzeum Witolda Gombrowicza, to nie tylko Wsola, ale także Espace Gombrowicz w Vence na południu Francji, gdzie pod koniec października otworzymy nową cześć ekspozycji. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach związanych z V rocznicą działalności i inauguracją nowej części wystawy Espace Gombrowicz w Vence
Szanowni Państwo, Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynne w sobotę 24.09.2022. Za utrudnienia przepraszamy. Zapraszamy do zwiedzania w niedzielę, 25 września 2022 w godz. 10.00 - 17.00.
Andrzej Stasiuk, Aleksandra Lipczak, Jarosław Mikołajewski, Olgierd Łukaszewicz, Paulina Holtz i zespół Raz Dwa Trzy – między innymi tych twórców będzie można spotkać podczas siódmej edycji festiwalu „Opętani literaturą”. Tym razem hasłem festiwalu są „Granice” - te dosłowne i te metaforyczne. Festiwal odbędzie się w Radomiu i we Wsoli w dniach od 10 – 17 września. Zakończy go gala, podczas której wręczona zostanie Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. .
W niedzielę, 28 sierpnia, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na promocję książki „Gombrowicz na językach. Lekcje tłumaczy”. Translatorzy z całego świata piszą w niej m.in. o tym, jak Gombrowicz funkcjonuje w innych kulturach i jakie problemy sprawia tłumaczenie jego książek. W drugiej części wydarzenia odbędzie się koncert "The Great American Songbook" w wykonaniu Ewy Cybulskiej, Jarosława Małysa oraz Piotra Cieślikowskiego. Początek wydarzenia o godzinie 17.00.
Władze Mazowsza 30 lipca zapraszają do Iłży na MAZOpiknik. Od rana na mieszkańców, którzy zdecydują się spędzić sobotę na błoniach zamku w Iłży czekają liczne atrakcje, m.in. jarmark z wyrobami regionalnymi, konkursy, warsztaty, gry wielkoformatowe oraz miasteczko zdrowia.
Po przymusowej, dwuletniej przerwie mamy przyjemność zaprosić Państwa na „Apetyt na Gombrowicza”, już w najbliższą sobotę, 2 lipca, od godziny 17.00.
Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wskazała pięcioro nominowanych, spośród których we wrześniu wybierze laureata siódmej edycji. Zwycięzca otrzyma 40 000 złotych. Kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji.
Muzeum Witolda Gombrowicza jak co roku na Noc Muzeów zaprasza... o jedną noc wcześniej. W piątek 13-ego maja we Wsoli odbędzie się recital Barbary Wrońskiej - wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Wcześniej poetyckie spotkanie z Robertem Utkowskim. Wiersze z tomu „Inny stan skupienia” przeczyta Stanisław Biczysko.
Szanowni Państwo, Życzymy Wam spokojnych i pogodny Świąt Wielkanocnych! załoga Muzeum Witolda Gombrowicza
Znakomita grupa jazzowa New Bone wystąpi w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Koncert odbędzie się w niedzielę, 3 kwietnia. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.
W środę, 16 marca zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe wyjątkowo do godziny 13.
4 marca 2022 roku zmarł Miguel Grinberg, jeden z argentyńskich przyjaciół Witolda Gombrowicza.
Serdecznie zapraszamy w niedzielę, 27 lutego, o godz. 17.00 do Muzeum Witolda Gombrowicza na monodram "Simona K. Wołająca na puszczy" w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej, aktorki Teatru Słowackiego w Krakowie. Reżyserką przedstawienia jest Anna Gryszkówna. Tekst: Piotr Rowicki. Kostiumy: Anna Maria Karczmarska.
27 lutego (niedziela) od godz. 13.30 zwiedzanie sali polskiej w Muzeum Witolda Gombrowicza będzie utrudnione ze względu na przygotowania do monodramu.
W "Dzienniku", w roku 1963, w pewną niedzielę w Barcelonie, Witold Gombrowicz pisze: "Dotknąłem ziemi europejskiej dziś, 22-go, od dawna wiem, że dwie dwójki to moja cyfra, ziemi argentyńskiej też dotknąłem po raz pierwszy 22-go (sierpnia). Witaj, magio!"
Do końca stycznia 2022 roku można przesyłać zgłoszenia do kolejnej, siódmej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda główna to 40 tys. złotych. Podobnie jak w poprzedniej edycji, kapituła wskaże także osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w miejscowości Vence na południu Francji.
Plenerowa wystawa „Gombrowicz” otwarta została w Berlinie. Ekspozycję przybliżającą sylwetkę pisarza można było oglądać do 3 grudnia przy Hansa-Bibliothek (Altonaer Strasse 15). Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
O trudnych relacjach Witolda Gombrowicza z wydawcami i promotorami jego książek dyskutować będą w Bibliotece Polskiej w Paryżu wybitni znawcy jego twórczości. Panel, zatytułowany „M(éditer) Gombrowicz”, organizowany przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Espace Gombrowicz, a także Bibliotekę Polską, jest pierwszą odsłoną cyklu „Gombrowicz i (nie) przyjaciele”.
Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Lipczak, laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2021 roku, które odbędzie się w ramach wrocławskiego V Festiwalu Tradycji Literackich. W rozmowie, którą poprowadzi Magdalena Piekarska, weźmie udział również kurator Nagrody Tomasz Tyczyński
Aleksandra Lipczak, autorka książki "Lajla znaczy noc" została laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Decyzją kapituły Nagrody, na miesięczna rezydencję do Vence we Francji pojedzie zaś Maciej Bobula, autor książki „Szalejów”. „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak to eseistyczno – reporterska opowieść o Al-Andalus, rozciągnięta na stulecia, oparta na bogatych źródłach książka o przenikaniu się kultur, mieszaniu, wzajemnym inspirowaniu i wzmacnianiu. Ale to także opowieść o tolerancji i nietolerancji.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego