Być niezależnym artystą czy poświęcić się dla narodu? Wybrać patriotyzm czy kosmopolityzm? I czy w ogóle trzeba tak wybierać? Na takie pytania przy pomocy tekstów J.W. Goethego i Mariana Hemara usiłuje odpowiedzieć Dariusz Jakubowski, aktor, scenarzysta i reżyser spektaklu „Homo artifex”, który obejrzeliśmy w Muzeum Witolda Gombrowicza w niedzielę 9 listopada.
Gombrowicz z przodu, z tyłu, z boku, z dystansu i z bliska. Pod patronatem i z udziałem Rity Gombrowicz. Blisko 60 uczestników z dziewięciu krajów, 50 referatów, dwie debaty i mnóstwo okazji do rozmowy. Konferencję naukową we Wsoli i w Radomiu (20-22 października 2014) zorganizowali: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz radomski Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Konferencja przygotowana została we współpracy z radomskim Teatrem Powszechnym.
Pięć lat temu zainaugurowało swoją działalność Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, będące oddziałem warszawskiego Muzeum Literatury. 10 i 11 października odbyło się uroczyste otwarcie, a 14 października był pierwszym dniem zwiedzania ekspozycji. .
Drugie spotkanie z cyklu „Gombrowicz rusza (w) świat”, którym MWG przypomniało o 75 rocznicy wyjazdu Gombrowicza z Polski oraz 110 rocznicy urodzin pisarza.
Projektem "Gombrowicz rusza (w) świat" Muzeum Witolda Gombrowicza przypomniało o 75. rocznicy wyjazdu Witolda Gombrowicza z Polski, a także 110. rocznicy urodzin pisarza.
„Apetyt na Gombrowicza” nie osłabł również w 2014 roku: w dniach 13 i 14 czerwca we Wsoli odbyła się kolejna odsłona pikniku artystycznego, organizowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we współpracy z Gminą Jedlińsk. Program imprezy bogaty jak co roku i jak co roku adresowany do szerokiej publiczności: spektakl muzyczny Natalii Sikory, koncerty Natalii Przybysz oraz Piotra Bukartyka, a także monodram Gombrowiczowski przygotowany przez teatr Scena TAM2.
Skromniejsza, ale niezwykle udana była Noc Muzeów 2014, na którą tradycyjnie już Muzeum Witolda Gombrowicza zaprosiło w przeddzień tego europejskiego wydarzenia. Tradycyjnie też we Wsoli rozbrzmiała dobra muzyka z dobrym, literackim tekstem: gościem muzeum był bowiem Jacek Kleyff, człowiek-legenda, bard, poeta, kompozytor, malarz. Współtwórca Salonu Niezależnych, założyciel Orkiestry Na Zdrowie.
Punktem wyjścia do rozmowy z Andrzejem Bartem, wybitnym prozaikiem, scenarzystą, autorem filmów dokumentalnych i reżyserem teatralnym, była powieść „Rien ne va plus”, która znalazła się na liście książek wytypowanych do plebiscytu na polską książkę 25 – lecia, ogłoszonym przez Program II Polskiego Radia.
Promocja książki „Gombrowicz i okolice” wydanej przez Muzeum Witolda Gombrowicza odbyła się w ramach 37 Radomskiej Wiosny Literackiej, w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Spotkanie prowadził prof. Krzysztof Ćwikliński z radomskiego UTH, MWG reprezentowali redaktor książki Dominika Świtkowska oraz Piotr Miękus, który współuczestniczył w przygotowaniu wydawnictwa.
Muzeum Witolda Gombrowicza pokazało nieznaną szerzej twarz (a może i gębę) wybitnego aktora Jana Nowickiego. We Wsoli zaprezentował on spektakl literacko-muzyczny „Z obłoków na ziemię”, złożony z tekstów Bolesława Leśmiana, ks. Jana Twardowskiego, Karola Wojtyły.
Koncertem Krzysztofa Napiórkowskiego, kompozytora, pianisty, wokalisty dbającego o literacki poziom śpiewanych tekstów, także tych własnego autorstwa, postanowiliśmy zrobić przyjemność wszystkim paniom, bez względu na to, co myślą o „Międzynarodowym Święcie Kobiet”.
Marek Bieńczyk, laureat Nagrody Literackiej Nike 2012, był gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we czwartek, 27 lutego. (Czyli w Tłusty Czwartek, co nie uszło uwadze organizatorów spotkania.)
Autor „Abdykacji” zapisuje wiersze gęstym, organicznym ściegiem, nieco tak, jak w swych wczesnych, broczących ludzką krwią wierszach postępowali Stanisław Barańczak czy Ryszard Krynicki. Obrazy, myśli, słowa są ciasno splecione, łączą się żyły dłoni i siatka rzek, łańcuch nukleotydów i pasmo libańskich gór, lotniskowiec krąży wśród wód podziemnych, tętnice wypełniają się śrutem i żwirem. Czytając wiersze Radosława Wiśniewskiego, trzymamy w rękach nasze życie jak „oksydowany orzech”, zimny, a pełen rodzącego się ciepła granat, gdy zawleczka już „wyrzucona za burtę”… Tak o wierszach Radosława Wiśniewskiego napisał Andrzej Franaszek.
"Tuwim liryczny i nie tylko" – taki tytuł miało wydarzenie, którym 12 stycznia Muzeum Witolda Gombrowicza zainaugurowało kolejny rok działalności. Teksty Juliana Tuwima interpretowali Piotr Machalica i Piotr Borowski, towarzyszyła im pianistka Agnieszka Garniewicz i muzyka Zygmunta Koniecznego.
Klaudia Kowalik i Stan Breckenridge wystąpili w Muzeum Witolda Gombrowicza z koncertem zamykającym kulturalny kalendarz 2013 roku. Jazzowe standardy polsko – amerykański duet wzbogacił świątecznymi kolędami.
Spotkanie z Wojciechem Sikorą, dyrektorem paryskiej „Kultury” oraz wystawa fotografii Barbary Czartoryskiej, dokumentujących miejsce magiczne dla kilku pokoleń polskiej inteligencji – siedzibę Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte.
Monodram Piotra Rowickiego to historia kobiety, której mąż, znana osoba publiczna, ginie w wielkiej katastrofie lotniczej
Rękopis prywatnego dziennika autora "Kosmosu" można było przez niespełna dwie godziny oglądać w Muzeum Witolda Gombrowicza. Konwój Biblioteki Narodowej wiozący bezcenny manuskrypt zatrzymał się we Wsoli, by umożliwić ten niecodzienny pokaz.
Autorskie teksty i kompozycje nawiązujące do polskiej muzyki ludowej, jazzowe aranżacje i świetny wokal - to najkrótsza charakterystyka koncertu, który odbył się w MWG. Młodzi, zdolni i wrażliwi twórcy zaprezentowali utwory ze swojej debiutanckiej płyty „Oj tak”.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego