Zapraszamy w niedzielę, 20 marca na monodram „Jordan” w wykonaniu Doroty Landowskiej, aktorki Teatru Studio. Spektakl ten po raz pierwszy pokazywany był w roku 1996 w warszawskim Teatrze Powszechnym, obecnie grany jest jako spektakl mistrzowski.
Informujemy uprzejmie, że w piątek, 11 marca, Muzeum Witolda Gombrowicza będzie czynne tylko do godziny 14.00.
„Pisarz i krytyk” to nowy cykl rozmów o literaturze, na który zaprasza Muzeum Witolda Gombrowicza. Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę, 6 marca: z Łukaszem Orbitowskim, tegorocznym laureatem Paszportu „Polityki” rozmawiać będzie Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka tego tygodnika.
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na wyjątkowy koncert: utwory Marka Grechuty zaśpiewa Joanna Lewandowska, która tego wybitnego artystę nazywa mężczyzną swojego życia, oczywiście artystycznego. Zapraszamy do Wsoli w niedzielę, 28 lutego. Początek koncertu o godz. 17. Liczba miejsc ograniczona.
58 książek zgłoszono do I edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut prozatorski. Fundatorem nagrody jest samorząd Radomia. Laureat otrzyma 40 tysięcy złotych. Nagroda zostanie przyznana we wrześniu tego roku.
Planowany na 14 lutego monodram "Jordan" w wykonaniu Doroty Landowskiej został odwołany z powodu choroby aktorki. Spektakl odbędzie się 20 marca.
„Pisarz i krytyk” to nowy cykl rozmów o literaturze, na który zaprasza Muzeum Witolda Gombrowicza. Pierwsze spotkanie już na początku marca: z Łukaszem Orbitowskim, tegorocznym laureatem Paszportu „Polityki” rozmawiać będzie Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka tego tygodnika.
Opublikowaliśmy właśnie na stronie cztery konspekty lekcji o Gombrowiczu. Na nasze zamówienie przygotowali je nauczyciele-praktycy, pozytywną opinię wystawił im dr Michał Friedrich z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW i Muzeum Literatury. Mamy nadzieję, że przydadzą się Państwu w szkolnej praktyce.
Jak co roku po świętach we Wsoli: świetne teksty, doskonała muzyka, a przede wszystkim wspaniała artystka - Krystyna Tkacz: żywiołowa, wrażliwa, chwilami przejmująca.
Muzeum Witolda Gombrowicza tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia zaprasza na koncert postświąteczny: Krystyna Tkacz zaśpiewa utwory Brechta, Osieckiej i Kulmowej, a także teksty Kurta Tucholskiego, przenosząc nas w atmosferę kabaretów lat 30.
Zwiedzanie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w okresie noworocznym:
Radosnego spokoju i spokojnej radości na Święta i cały Nowy Rok życzy Muzeum Witolda Gombrowicza!
Jeszcze tylko do końca stycznia można zgłaszać książki do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która przeznaczona jest dla debiutanta. Jurorzy poszerzyli definicję debiutu, dając początkującym prozaikom podwójną szansę na laury i 40 tysięcy złotych.
Wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w pożegnaniu Janusza Odrowąż-Pieniążka, informujemy, iż uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek 29 grudnia 2015 r. o godz. 13.00 w Kościele p.w. św. Karola Boromeusza na Powązkach w Warszawie.
Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 8 grudnia 2015 zmarł Janusz Odrowąż-Pieniążek, wieloletni dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.
Kilka zdjęć z koncertu kwartetu smyczkowego Royal String Quartet.
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na koncert, tym razem bardzo klasyczny: Royal String Quartet zagra kwartet smyczkowy op. 132 Ludwiga van Beethovena. Wspaniałej muzyki w wykonaniu wybitnych artystów będzie można posłuchać we Wsoli w niedzielę 13 grudnia. Początek koncertu o godz. 17, liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny, ale spóźnialscy nie zostaną wpuszczeni do muzeum.
Zapraszamy do obejrzenia fotografii ze spektaklu muzycznego "Kontrabasiści".
„Kontrabasiści” to wyjątkowy spektakl muzyczny, w którym historia tytułowego bohatera – drugoplanowego muzyka w orkiestrze symfonicznej, opowiadana jest na dwa głosy: monolog aktora i dźwięki kontrabasu, a właściwie czterech kontrabasów.
Ostatnia już część rozważań o aktualności Gombrowicza. Tym razem o szkole, która upupia, ale czasem zmusza też do spotkania z wielką literaturą. "Witold Gombrowicz urodzony przed 111 laty był Wielkim pisarzem. Dlatego, że Wielkim pisarzem był !" – napisała Anna Miziołek. I coś w tym jest…
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego