Basia Stępniak-Wilk wystąpi w Muzeum Witolda Gombrowicza w najbliższą niedzielę, 29 marca. Artystka, znana radomianom jako laureatka „Złotego Prysznica”, we Wsoli zaśpiewa nie tylko słynną „Bombonierkę”, ale także teksty Gałczyńskiego.
Kilkanaście przedmiotów codziennego użytku, a wśród nich: notes z numerami telefonów m.in. do Jerzego Giedroycia i Guntera Grassa, lornetka, przez którą Gombrowicz „podglądał" życie Vence, gdy astma nie pozwalała mu wychodzić z domu, a także okrągłe szylkretowe okulary, których pisarz używał w Argentynie, to bezcenne dary, o które wzbogaciło się właśnie jedyne na świecie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Grzegorz Bukała – założyciel i lider legendarnych „Wałów Jagiellońskich” wystąpi w Muzeum Witolda Gombrowicza w niedzielę, 1 marca. Będzie trochę lirycznie i trochę satyrycznie: w programie koncertu piosenki autorskie oraz utwory Brela, Okudżawy i Cohena.
"Wieczór w Teatrze Wielkim" we Wsoli? Tak, poemat Stanisława Balińskiego pod tym tytułem przeczyta w Muzeum Witolda Gombrowicza Anna Seniuk, zaś kontekst stworzy Magda Małecka, grająca na altówce. Muzyczno-literacki wieczór we Wsoli w niedzielę 8 lutego, początek o godzinie 17. Wstęp wolny.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu V Panelu Gombrowiczowskiego, który odbył się we Wsoli w ubiegłym roku i był częścią międzynarodowej konferencji naukowej: „Gombrowicz z przodu i z tyłu”, zorganizowanej przez Muzeum Witolda Gombrowicza i Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, przy współudziale radomskiego Teatru Powszechnego.
Jeden bilet do sześciu muzeów na terenie Radomia i w najbliższej okolicy miasta, propozycje ścieżek turystycznych i informacje o aktualnych wydarzeniach kulturalnych to główne założenia projektu 26-600 Strefa Kultury.
W związku z niedzielnym koncertem (11 stycznia), na który już nie ma wejściówek, ekspozycja w Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynna.
W niedzielę 11 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Witolda Gombrowicza odbył się tradycyjny koncert postświąteczny. Tym razem nowy rok kulturalny we Wsoli zainaugurował koncert Gaby Kulki.
Szanowni Państwo, w okresie świątecznym oraz noworocznym nastąpi zmiana czasu pracy Muzeum Witolda Gombrowicza:
Czekamy na recenzje, uwagi, dobre rady, a nawet na skargi i zażalenia. Jeśli ktoś z Państwa chciałby podpowiedzieć nam, co należy ulepszyć, rozwinąć bądź zmienić, będziemy wdzięczni. Przyjmiemy nie tylko uwagi krytyczne, ale również zachwyty i komplementy.
Co się odwlecze, to i tak… wybrzmi. W niedzielę 30 listopada w Muzeum Witolda Gombrowicza odbył się koncert białostockiej grupy ZEROVA, która miała wystąpić we Wsoli we wrześniu w ramach projektu „Gombrowicz rusza (w) świat”.
Być niezależnym artystą czy poświęcić się dla narodu? Wybrać patriotyzm czy kosmopolityzm? I czy w ogóle trzeba tak wybierać? Na takie pytania przy pomocy tekstów J.W. Goethego i Mariana Hemara usiłuje odpowiedzieć Dariusz Jakubowski, aktor, scenarzysta i reżyser spektaklu „Homo artifex”, który obejrzeliśmy w Muzeum Witolda Gombrowicza w niedzielę 9 listopada.
Gombrowicz z przodu, z tyłu, z boku, z dystansu i z bliska. Pod patronatem i z udziałem Rity Gombrowicz. Blisko 60 uczestników z dziewięciu krajów, 50 referatów, dwie debaty i mnóstwo okazji do rozmowy. Konferencję naukową we Wsoli i w Radomiu (20-22 października 2014) zorganizowali: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz radomski Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Konferencja przygotowana została we współpracy z radomskim Teatrem Powszechnym.
Pięć lat temu zainaugurowało swoją działalność Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, będące oddziałem warszawskiego Muzeum Literatury. 10 i 11 października odbyło się uroczyste otwarcie, a 14 października był pierwszym dniem zwiedzania ekspozycji. .
Drugie spotkanie z cyklu „Gombrowicz rusza (w) świat”, którym MWG przypomniało o 75 rocznicy wyjazdu Gombrowicza z Polski oraz 110 rocznicy urodzin pisarza.
Projektem "Gombrowicz rusza (w) świat" Muzeum Witolda Gombrowicza przypomniało o 75. rocznicy wyjazdu Witolda Gombrowicza z Polski, a także 110. rocznicy urodzin pisarza.
„Apetyt na Gombrowicza” nie osłabł również w 2014 roku: w dniach 13 i 14 czerwca we Wsoli odbyła się kolejna odsłona pikniku artystycznego, organizowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we współpracy z Gminą Jedlińsk. Program imprezy bogaty jak co roku i jak co roku adresowany do szerokiej publiczności: spektakl muzyczny Natalii Sikory, koncerty Natalii Przybysz oraz Piotra Bukartyka, a także monodram Gombrowiczowski przygotowany przez teatr Scena TAM2.
Skromniejsza, ale niezwykle udana była Noc Muzeów 2014, na którą tradycyjnie już Muzeum Witolda Gombrowicza zaprosiło w przeddzień tego europejskiego wydarzenia. Tradycyjnie też we Wsoli rozbrzmiała dobra muzyka z dobrym, literackim tekstem: gościem muzeum był bowiem Jacek Kleyff, człowiek-legenda, bard, poeta, kompozytor, malarz. Współtwórca Salonu Niezależnych, założyciel Orkiestry Na Zdrowie.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego