Oto kolejne teksty nadesłane w odpowiedzi na naszą akcję „Gombrowicz 111”. Trzy autorki, trzy wyznania, bardzo osobiste, wręcz intymne. Gombrowicz – wieczny uwodziciel.
Informujemy, że 31 października i 1 listopada Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynne.
Publikujemy następne teksty nadesłane nam w ramach akcji „Gombrowicz 111”. Ich autorzy wykazali się dyscypliną formalną, nie przekraczając wyznaczonej przez nas objętości prac. Czy wykazali się również dyscypliną intelektualną, oceńcie Państwo sami – zachęcamy do dyskusji, również tych z Państwa, których Gombrowicz nie zachwyca.
Akcja „Gombrowicz 111” przyniosła ponad trzydzieści tekstów o tym, czy Gombrowicz pozostaje aktualny i żywy dla dzisiejszych czytelników. Mało to czy dużo? Trudno powiedzieć: forma wypowiedzi nie krótszej niż 111 znaków i nie dłuższej niż 1111 okazała się niełatwa – znaczna część tekstów nie mieściła się w tych ramach. Ale za to nie wszystkie zostały napisane prozą – dostaliśmy też kilka rymowanek, fragmentami całkiem dowcipnych.
Niemal 200 osób uczestniczyło w koncercie "Trzeba marzyć...". Anna Stankiewicz zaśpiewała piosenki Jonasza Kofty i Jana Wołka, akompaniowali jej prawdziwi mistrzowie: na gitarze Janusz Strobel (autor muzyki do tekstów) oraz Andrzej Jagodziński przy fortepianie i akordeonie.
To tytuł koncertu, na który zapraszamy już w najbliższą niedzielę, 18 października. Chcemy w ten sposób przypomnieć, że jesień nie musi być ponura i przygnębiająca. Liryczne teksty Kofty i Wołka obdarowane kompozycjami Strobla opowiadają o innej jesieni: ciepłej, refleksyjnej, pogodzonej z przemijaniem i niedoskonałością świata, mądrze dojrzałej. To koncert do słuchania i myślenia.
Agnieszka Piotrowska, tłumaczka literatury arabskiej i polskiej zbiera fundusze na przygotowanie w języku arabskim napisów do filmu dokumentalnego w reżyserii Andrzeja Wolskiego„Gombrowicz 1904-1969”.
W sobotę, 26 września w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli członkowie kapituły odebrali powołania z rąk Rity Gombrowicz oraz Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia.
Rita Gombrowicz przyjedzie do Radomia i Wsoli na zaproszenie Prezydenta Miasta Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Będzie honorowym gościem wydarzeń towarzyszących inauguracji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, podczas których Prezydent Radomia wręczy powołania Kapitule Nagrody. Muzeum Gombrowicza współuczestniczy w organizacji Nagrody.
Od soboty, 5 września będzie można zwiedzać ekspozycję w Muzeum Witolda Gombrowicza. Z okazji ponownego otwarcia zapraszamy też na plenerowy recital Andrzeja Poniedzielskiego, który odbędzie się w piątek, 4 września o godzinie 18.30. Wstęp wolny!
Urodzony przed 111 laty. Klasyk pokryty patyną? Dostojny obiekt muzealny? Szacowny temat naukowych dysertacji? Czy też wymykający się interpretatorom wieczny debiutant i prowokator?
Wszystko wskazuje na to, że na początku września otworzymy ponownie ekspozycję w Muzeum Witolda Gombrowicza. Bardzo się cieszymy z optymistycznych wieści i zamierzamy uczcić ten fakt wyjątkowym recitalem Andrzeja Poniedzielskiego. Artysta wystąpi we Wsoli już w najbliższy piątek, 4 września. Jeśli pogoda pozwoli, spotkanie odbędzie się w plenerze.
Nie czterdzieści, jak wstępnie szacowaliśmy, a blisko siedemdziesiąt drzew zniszczyła trąba powietrzna, która przeszła w niedzielę, 19 lipca przez Wsolę. Trwa szacowanie strat, po którym przystąpimy do sprzątania parku.
W sobotę, 11 lipca ekspozycja będzie czynna w godzinach 10.00-13.00.
Planowany na czerwiec koncert Andrzeja Poniedzielskiego odbędzie się jesienią.
W najbliższy piątek, 5 czerwca ekspozycja będzie nieczynna, zapraszamy w sobotę i niedzielę (6-7 czerwca) w godzinach 10-17.
Do zrujnowanych zakładów przemysłowych Witulin, które miały zapewnić utrzymanie Witoldowi Gombrowiczowi, wróciło życie. Od kilku dni działa tam elektrownia wodna.
Jakub Pawlak i jego zespół. Znaleźć swoją formę - taki jest cel tego niezwykle dynamicznego i energetycznego eksperymentu artystycznego, świetnie łączącego ważne słowa z oryginalnymi brzmieniami. Duża przyszłość przed nimi, choć niekoniecznie komercyjna.
W piątek, 15 maja ekspozycja czynna będzie od godziny 10.00 do 15.00, potem zapraszamy na koncert o godzinie 19.00. W sobotę ekspozycja nieczynna w ciągu dnia, zapraszamy na wydarzenia od godziny 16.00 do 23.00. W niedzielę, 17 maja ekspozycja nieczynna.
Tak nazywa się wydarzenie, na które Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza 15 i 16 maja. W tym roku będzie inaczej niż zwykle: z powodu planowanej renowacji siedziby MWG w jedno wydarzenie połączone zostały dwie tradycyjne imprezy – Noc Muzeów i Apetyt na Gombrowicza.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego