Dobrych słów, książek i ludzi w Nowym Roku życzą pracownicy Muzeum Witolda Gombrowicza.
Na początku stycznia, po przerwie spowodowanej remontem siedziby, Muzeum Witolda Gombrowicza wróci do normalnej działalności. Zaprosimy ponownie do zwiedzania naszej ekspozycji, zorganizujemy też ważne wydarzenia. Mamy nadzieję, że przerwa ta była za długa nie tylko dla nas i że znów zobaczymy naszych stałych Przyjaciół oraz pozyskamy wielu nowych. A okazji po temu nie zabraknie.
Spotkanie z Maciejem Płazą, autorem „Skorunia” będzie pierwszym wydarzeniem towarzyszącym drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Spotkanie odbędzie się 4 listopada o godz. 17.30 w „Elektrowni”.
Prezydent Radomia we współpracy z Muzeum Witolda Gombrowicza ogłasza drugą edycję Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
Weronika Murek i Maciej Hen zostali laureatami pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza!
Laureat pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej przez prezydenta Radomia za debiut prozatorski, zostanie wybrany i ogłoszony 4 września. Otrzyma 40 tysięcy złotych. Wyróżnienie ustanowił radomski samorząd, a współorganizatorem nagrody i towarzyszącego jej festiwalu literackiego jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowym patronem nagrody jest Rita Gombrowicz.
Maciej Hen, Agnieszka Kłos, Weronika Murek, Maciej Płaza i Tomasz Wiśniewski to autorzy nominowani do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureat Nagrody przyznawanej przez Prezydenta Radomia we współpracy z Muzeum Witolda Gombrowicza wybrany zostanie 4 września.
„Kosmos” był ostatnią powieścią Witolda Gombrowicza. Film Andrzeja Żuławskiego pod tym samym tytułem okazał się ostatnim dziełem tego reżysera. Filmowe adaptacje prozy Gombrowicza kończyły się najczęściej porażkami artystycznymi. Czy tak samo jest tym razem? Radomscy kinomani będą mogli przekonać się o tym już 11 czerwca.
Nieco bardziej literacki i równie atrakcyjny jak poprzednie – taki będzie siódmy już „Apetyt na Gombrowicza”, na który muzeum tego pisarza oraz gmina Jedlińsk zapraszają do Wsoli już w najbliższą sobotę, 4 czerwca. Gwiazdą tegorocznej edycji pikniku literackiego będzie Sonia Bohosiewicz, która zaśpiewa m.in. piosenki z ekranizacji świetnej powieści Włodzimierza Kowalewskiego „Excentrycy”.
26 maja (czwartek) - Muzeum nieczynne
W piątek, 20 maja kolejne spotkanie z cyklu "Pisarz i krytyk": z Olgą Tokarczuk rozmawiać będzie Jerzy Sosnowski, krytyk, pisarz i dziennikarz programu 3 PR. Punktem wyjścia do rozmowy będą „Księgi Jakubowe”- powieść, która w ubiegłym roku przyniosła autorce Nagrodę Nike.
Koncert Marka Dyjaka, nocne zwiedzanie ekspozycji oraz dwa filmy dokumentalne o autorze „Kosmosu” to program Nocy Muzeów w Muzeum Witolda Gombrowicza. Tradycyjnie już muzealna noc we Wsoli odbędzie się w przeddzień tej ogólnopolskiej, czyli 13 maja, w piątek.
W najbliższy, świąteczny weekend zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza w godzinach:
Młodzi, zdolni, oryginalni - to były wystarczające powody, by zaprosić ich do Wsoli. A że potem zostali nominowani do Fryderyków 2016 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, tym lepiej.
To nie będzie łatwy wybór - tak można sądzić po pierwszym posiedzeniu Kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Na razie wybrane zostały daty: ogłoszenie nominacji do nagrody nastąpi 12 czerwca, zaś wybór i ogłoszenie laureata 4 września 2016.
Po raz szósty Muzeum Witolda Gombrowicza podziękowało Przyjaciołom, dzięki którym możliwe jest organizowanie tak wielu wydarzeń kulturalnych we Wsoli. Darczyńcy i dobrodzieje odebrali pamiątkowe tabliczki, a mottem przewodnim spotkania był cytat ze „Ślubu” Witolda Gombrowicza: „Bo wszystko rozstrzyga się między ludźmi”.
Zapraszamy na promocję książki "Gombrowicz z przodu i z tyłu" wydanej przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Spotkanie odbędzie się 7 kwietnia, o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, ul. Piłsudskiego 18.
1 kwietnia zaczynamy sezon letni w Muzeum Witolda Gombrowicza. Oznacza to, że muzeum można zwiedzać także w soboty.
Biblioteka Narodowa ogłosiła, że w ubiegłym roku 20 milionów Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Życząc na Wielkanoc dobrych lektur oraz dobrego świętowania, przypominamy jednocześnie, że ani z jednym, ani z drugim nie należy przesadzać. Dla przestrogi cytat, gombrowiczowski poniekąd:
W piątek, 25 marca Muzeum Witolda Gombrowicza czynne będzie do godziny 13.00. W dniach 26-28 marca (sobota-poniedziałek) muzeum będzie nieczynne.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego