Jak co roku po świętach we Wsoli: świetne teksty, doskonała muzyka, a przede wszystkim wspaniała artystka - Krystyna Tkacz: żywiołowa, wrażliwa, chwilami przejmująca.
Muzeum Witolda Gombrowicza tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia zaprasza na koncert postświąteczny: Krystyna Tkacz zaśpiewa utwory Brechta, Osieckiej i Kulmowej, a także teksty Kurta Tucholskiego, przenosząc nas w atmosferę kabaretów lat 30.
Zwiedzanie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w okresie noworocznym:
Radosnego spokoju i spokojnej radości na Święta i cały Nowy Rok życzy Muzeum Witolda Gombrowicza!
Jeszcze tylko do końca stycznia można zgłaszać książki do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która przeznaczona jest dla debiutanta. Jurorzy poszerzyli definicję debiutu, dając początkującym prozaikom podwójną szansę na laury i 40 tysięcy złotych.
Wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w pożegnaniu Janusza Odrowąż-Pieniążka, informujemy, iż uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek 29 grudnia 2015 r. o godz. 13.00 w Kościele p.w. św. Karola Boromeusza na Powązkach w Warszawie.
Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 8 grudnia 2015 zmarł Janusz Odrowąż-Pieniążek, wieloletni dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.
Kilka zdjęć z koncertu kwartetu smyczkowego Royal String Quartet.
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na koncert, tym razem bardzo klasyczny: Royal String Quartet zagra kwartet smyczkowy op. 132 Ludwiga van Beethovena. Wspaniałej muzyki w wykonaniu wybitnych artystów będzie można posłuchać we Wsoli w niedzielę 13 grudnia. Początek koncertu o godz. 17, liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny, ale spóźnialscy nie zostaną wpuszczeni do muzeum.
Zapraszamy do obejrzenia fotografii ze spektaklu muzycznego "Kontrabasiści".
„Kontrabasiści” to wyjątkowy spektakl muzyczny, w którym historia tytułowego bohatera – drugoplanowego muzyka w orkiestrze symfonicznej, opowiadana jest na dwa głosy: monolog aktora i dźwięki kontrabasu, a właściwie czterech kontrabasów.
Ostatnia już część rozważań o aktualności Gombrowicza. Tym razem o szkole, która upupia, ale czasem zmusza też do spotkania z wielką literaturą. "Witold Gombrowicz urodzony przed 111 laty był Wielkim pisarzem. Dlatego, że Wielkim pisarzem był !" – napisała Anna Miziołek. I coś w tym jest…
Oto kolejne teksty nadesłane w odpowiedzi na naszą akcję „Gombrowicz 111”. Trzy autorki, trzy wyznania, bardzo osobiste, wręcz intymne. Gombrowicz – wieczny uwodziciel.
Informujemy, że 31 października i 1 listopada Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynne.
Publikujemy następne teksty nadesłane nam w ramach akcji „Gombrowicz 111”. Ich autorzy wykazali się dyscypliną formalną, nie przekraczając wyznaczonej przez nas objętości prac. Czy wykazali się również dyscypliną intelektualną, oceńcie Państwo sami – zachęcamy do dyskusji, również tych z Państwa, których Gombrowicz nie zachwyca.
Akcja „Gombrowicz 111” przyniosła ponad trzydzieści tekstów o tym, czy Gombrowicz pozostaje aktualny i żywy dla dzisiejszych czytelników. Mało to czy dużo? Trudno powiedzieć: forma wypowiedzi nie krótszej niż 111 znaków i nie dłuższej niż 1111 okazała się niełatwa – znaczna część tekstów nie mieściła się w tych ramach. Ale za to nie wszystkie zostały napisane prozą – dostaliśmy też kilka rymowanek, fragmentami całkiem dowcipnych.
Niemal 200 osób uczestniczyło w koncercie "Trzeba marzyć...". Anna Stankiewicz zaśpiewała piosenki Jonasza Kofty i Jana Wołka, akompaniowali jej prawdziwi mistrzowie: na gitarze Janusz Strobel (autor muzyki do tekstów) oraz Andrzej Jagodziński przy fortepianie i akordeonie.
To tytuł koncertu, na który zapraszamy już w najbliższą niedzielę, 18 października. Chcemy w ten sposób przypomnieć, że jesień nie musi być ponura i przygnębiająca. Liryczne teksty Kofty i Wołka obdarowane kompozycjami Strobla opowiadają o innej jesieni: ciepłej, refleksyjnej, pogodzonej z przemijaniem i niedoskonałością świata, mądrze dojrzałej. To koncert do słuchania i myślenia.
Agnieszka Piotrowska, tłumaczka literatury arabskiej i polskiej zbiera fundusze na przygotowanie w języku arabskim napisów do filmu dokumentalnego w reżyserii Andrzeja Wolskiego„Gombrowicz 1904-1969”.
W sobotę, 26 września w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli członkowie kapituły odebrali powołania z rąk Rity Gombrowicz oraz Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego