Kongres tłumaczy, konkurs na plakat, spektakle, koncerty i dyskusje literackie zorganizuje Muzeum Witolda Gombrowicza dla przypomnienia pięćdziesiątej rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza. Będzie to możliwe dzięki dotacjom przyznanym muzeum przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Piosenki filmowe z Dwudziestolecia Międzywojennego oraz koncert lidera formacji T. Love, Muńka Staszczyka, tym razem w odsłonie „Muniek i przyjaciele”, to główne dania tegorocznego Apetytu na Gombrowicza. Na piknik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza w najbliższą sobotę, 15 czerwca. Początek o godzinie 16.30.
Nominacje otrzymali za swoje pierwsze książki, wydane w małych oficynach od lat stawiających na debiutantów: Olga Hund, Katarzyna Pochmara-Balcer, Jakub Tabaczek, Anna Wiśniewska-Grabarczyk, Łukasz Zawada. O tym, kto z nich otrzyma Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, dowiemy się we wrześniu.
Podpisanie porozumienie określającego zasady funkcjonowania Muzeum Gombrowicza w Vence było najważniejszym punktem wizyty w Polsce przedstawicieli miasta, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz. Dokument w obecności wicepremiera Piotra Glińskiego i wiceministra Jarosława Selina podpisali 15 maja wicemer Vence, Evelyne Temmam oraz kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Tomasz Tyczyński.
W piątek, 17 maja, dzień wcześniej niż inne placówki, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na Noc Muzeów. Specjalnym gościem tej wyjątkowej nocy będzie Paweł Leszoski czyli LESKI. Koncert o godz. 20.00.
W czasie długiego, majowego weekendu zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Muzeum będzie czynne w czwartek (2 maja) oraz w sobotę i niedzielę (4 i 5 maja) w godzinach 10.00-17.00.
Elżbieta Adamiak, autorka takich przebojów jak „Jesienna zaduma” czy „Trwaj chwilo trwaj”, wystąpi w najbliższą niedzielę w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Koncert zbiega się z 45-leciem scenicznego debiutu artystki.
Ze względów organizacyjnych w najbliższy piątek Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynne. Miło nam jednak poinformować, że od kwietnia przeszliśmy na wiosenno-letni czas pracy, czyli można odwiedzać nas także w soboty.
„Pornografia” Witolda Gombrowicza ukazała się w tłumaczeniu na język gruziński. Powieść przełożyła z języka polskiego Keti Kantaria.
Jeden z najwybitniejszych prozaików polskich Włodzimierz Odojewski będzie bohaterem kolejnego spotkania w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. W niedzielę, 24 marca Anna Spólna będzie rozmawiała z Magdaleną Rabizo-Birek, autorką monografii pisarza oraz z Katarzyną Posiadałą, jego wieloletnią przyjaciółką. Fragmenty utworów Odojewskiego przeczyta Stanisław Biczysko.
2 marca 2019 r. zmarła Maria Paczowska, bliska przyjaciółka Rity i Witolda Gombrowiczów, miłośniczka twórczości autora „Kosmosu”, autorka powieści "Sentymenty" (1960).
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza w niedzielę, 3 marca, na monodram „STRYJEŃSKA. Let's dance, Zofia!" w wykonaniu Doroty Landowskiej. Spektakl oparty został na dziennikach jednej z najważniejszych polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego.
Niemal siedemdziesiąt zgłoszeń nadesłano do IV edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim. W tegorocznym konkursie dominują jednak absolutne debiuty: jest ich aż pięćdziesiąt trzy. W czerwcu kapituła ogłosi pięcioro pisarzy nominowanych do Nagrody, zaś nazwisko laureata poznamy we wrześniu. Wartość Nagrody Gombrowicza to 40 000 zł.
Od 3 lutego w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli można będzie poczytać… w wannie. Muzeum zaprasza w niedzielę na otwarcie rozszerzonej i zmienionej ekspozycji. Wśród nowych eksponatów jest także nocnik. Prezentacji tej nietypowej ekspozycji będzie towarzyszył równie nietypowy koncert PIAZZOLLA ELECTRO TANGO w wykonaniu SawarS Tango Project. Wśród wykonawców m.in… Gombrowicz.
Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ogłaszają czwartą edycję Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznawane jest za pierwszą lub drugą książkę autora napisaną prozą artystyczną i wydaną w 2018 roku. Zgłoszenia do nagrody przyjmowane będą do końca stycznia.
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza w niedzielę, 13 stycznia o godzinie 17.00 na wystawę obrazów Janiny Blicharskiej-Linar „Portret nieoczywisty”. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Miejsce kultury, kultura miejscowa”.
Zmarł Jacek Miler, człowiek, bez którego nie byłoby Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence. Historyk sztuki, w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracował od 1993 roku, ostatnio jako dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.
2 stycznia oficjalnie ogłosimy IV edycję Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Tymczasem publikujemy zapis tegorocznej gali Nagrody. Laudacja prof. Jerzego Jarzębskiego rozpoczyna się w 39 minucie nagrania. Wydarzenie uświetnił recital Hanny Banaszak.
Ze względu na modernizację ekspozycji Muzeum Witolda Gombrowicza 19 grudnia (środa) czynne będzie do godziny 12.00.
Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz wystąpią w najbliższą niedzielę, 2 grudnia, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Spektakl „Dziennik przebudzenia” oparty jest na motywach "Dziennika" i "Drugiego dziennika" Jerzego Pilcha. Początek o godzinie 16.00.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego