Zapraszamy 3 września do Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu na wykład prof. Aleksandra Fiuta, a później na spotkanie z Danutą Stenką. Rozmowę z aktorką poprowadzi Łukasz Maciejewski.
2 września rozpoczyna się festiwal "Opętani Literaturą" wydarzeniem zatytułowanym "WANNA GOMBROWICZÓW".
4 czerwca Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wybrała pięcioro nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut prozatorski definiowany jako opublikowanie pierwszej lub drugiej książki. Laureata tego wyróżnienia poznamy 10 września.
Przeboje sprzed półwiecza w jazzowych aranżacjach Grażyny Auguścik i Andrzej Jagodziński Trio, wybitni muzycy od lat grający polskie i argentyńskie tanga połączeni w założony przez Sebastiana Wypycha zespół SAWARS Tango Orquesta, z solistami: Magdą Navarette i Andresem Martorellem, a także mistrzowski monodram oparty na dramacie Witkacego "Matka", bogaty program dla dzieci, nauka tanga, która zamieni się pewnie w wielką potańcówkę. No i oczywiście kawiarnia Teatralna w plenerze.
Już za tydzień, 5 czerwca, poznamy nazwiska pięciorga prozaików nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jest to jedyny konkurs literacki w takiej formule: kapituła nagradza autorów za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną. Pierwszymi laureatami Nagrody zostali w ubiegłym roku Weronika Murek i Maciej Hen.
Piosenki Boba Dylana, który w ubiegłym roku dostał literackiego Nobla wypełniły program Nocy Muzeów we Wsoli. Propozycja ta zainteresowała tak wiele osób, że pałac niemal pękał w szwach. Nagroda Nobla dla Boba Dylana wywołała wiele dyskusji, ale na pewno ucieszyła Filipa Łobodzińskiego – dziennikarza, krytyka literackiego i tłumacza, który nie tylko Dylana przełożył na język polski, ale także zagrał i zaśpiewał.
Nie wiadomo, kiedy wreszcie przydarzy się nam kilka słonecznych dni, ale wiadomo już, kiedy w najbliższych tygodniach warto wybrać do Muzeum Witolda Gombrowicza. I na co się wybrać: zapraszamy na koncert piosenek Boba Dylana oraz na „Apetyt na Gombrowicza”, który w tym roku zaprogramowany został trochę na przekór naszemu patronowi.
Zwiedzanie Muzeum Witolda Gombrowicza w weekend majowy: 1 i 3 maja – ekspozycja nieczynna; 2 maja – ekspozycja czynna w godz. 10.00 – 17.00.
Gdybyście Państwo spędzali "długi weekend" na Lazurowym Wybrzeżu, to warto odwiedzić Vence, by zobaczyć postęp prac konserwatorskich i remontowych w w willi, w której ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz.
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na wyjątkowy projekt muzyczny: koncert jazzowy połączony z wierszami Krystyny Miłobędzkiej, w mistrzowskiej interpretacji Jana Peszka. Miłobędzka przeżywa obecnie drugą literacką młodość. We Wsoli w dialog z jej utworami wchodzić będzie muzyka jazzowa w wykonaniu zespołu Silberman and "Three of a Perfect Pair".
Już po raz siódmy Muzeum Witolda Gombrowicza podziękowało Przyjaciołom, dzięki którym możliwe jest organizowanie wielu bezpłatnych wydarzeń kulturalnych we Wsoli. Bez wsparcia wielu firm oraz instytucji działalność Muzeum byłaby znacznie uboższa. Darczyńcy i dobrodzieje odebrali pamiątkowe plakietki - lustra z charakterystyczną sylwetką Witolda Gombrowicza.
Utwory z filmu „La La Land” nagrodzonego właśnie sześcioma Oskarami (w tym za najlepszą muzykę) będzie można usłyszeć w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 5 marca. Piosenki wykona trio jazzowe w składzie: Iza Zając – wokal, Piotr Cieślikowski – saksofon, Jarosław Małys – fortepian.
Zakończył się nabór książek do drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która organizowana jest przez Prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza. W czerwcu kapituła nagrody ogłosi nazwiska pięciorga nominowanych, a na początku września wybierze laureata, który otrzyma 40 000 zł.
Za kilka miesięcy przestaniemy być jedynym w Europie Muzeum Gombrowicza. Druga taka instytucja powstanie w Vence, gdzie Witold Gombrowicz spędził ostatnie lata życia. Stanie się tak między innymi dzięki uporowi i energii Evelyne Temmam, która zabiegała o to od 2004 roku.
Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman. Dwa spotkania i dwie interesujące rozmowy o literaturze. Pierwsza już w niedzielę we Wsoli w Muzeum Witolda Gombrowicza, druga w poniedziałek w Bibliotece Miejskiej w Radomiu.
26 stycznia 2017 roku, zmarł w Luksemburgu Bohdan Paczowski. Był architektem (wielokrotnie nagradzanym w międzynarodowych konkursach), fotografem, autorem esejów o sztuce i kulturze współczesnej. Urodzony w 1930 roku w Warszawie, studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej i Mediolańskiej, następnie pracował na wydziale architektury wnętrz ASP w Krakowie. Prowadził pracownię w Mediolanie, Paryżu i Luksemburgu.
Druga edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza ma Mecenasa. Jest nim Jarosław Krzyżanowski – prezes i współwłaściciel firmy QFG, który prowadzi interesy w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Na zgłoszenia do tej edycji Nagrody organizatorzy czekają do końca stycznia 2017 roku. Dotychczas przysłano 55 książek.
Dwie artystki i cztery instrumenty: czyli koncert Julii Marcell - wokalistki i kompozytorki. Marcell jest także autorką muzyki teatralnej, w tym do wystawionego przez wrocławski Teatr Polski „Kronosu” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Julii Marcell na estradzie towarzyszyła Mandy Ping Pong.
Muzeum Witolda Gombrowicza przygotowało nową, poszerzoną ofertę edukacyjną. Oprócz tradycyjnego oprowadzania po wystawie prezentującej życie i twórczość autora „Ferdydurke” muzeum oferuje kilka tematów zajęć dydaktycznych dostosowanych do szkolnych wymogów programowych. Nowością są bezpłatne warsztaty poświęcone interpretacji literatury współczesnej.
Wracamy po remoncie, zapraszamy od 3 stycznia! W sezonie zimowym ekspozycja czynna jest od wtorku do piątku w godzinach: 10.00 - 17.00 oraz w niedziele: 10.00 - 17.00. Poniedziałek, sobota - ekspozycja nieczynna. Dla gości indywidualnych wstęp wolny!
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego