Nieco bardziej literacki i równie atrakcyjny jak poprzednie – taki będzie siódmy już „Apetyt na Gombrowicza”, na który muzeum tego pisarza oraz gmina Jedlińsk zapraszają do Wsoli już w najbliższą sobotę, 4 czerwca. Gwiazdą tegorocznej edycji pikniku literackiego będzie Sonia Bohosiewicz, która zaśpiewa m.in. piosenki z ekranizacji świetnej powieści Włodzimierza Kowalewskiego „Excentrycy”.
26 maja (czwartek) - Muzeum nieczynne
W piątek, 20 maja kolejne spotkanie z cyklu "Pisarz i krytyk": z Olgą Tokarczuk rozmawiać będzie Jerzy Sosnowski, krytyk, pisarz i dziennikarz programu 3 PR. Punktem wyjścia do rozmowy będą „Księgi Jakubowe”- powieść, która w ubiegłym roku przyniosła autorce Nagrodę Nike.
Koncert Marka Dyjaka, nocne zwiedzanie ekspozycji oraz dwa filmy dokumentalne o autorze „Kosmosu” to program Nocy Muzeów w Muzeum Witolda Gombrowicza. Tradycyjnie już muzealna noc we Wsoli odbędzie się w przeddzień tej ogólnopolskiej, czyli 13 maja, w piątek.
W najbliższy, świąteczny weekend zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza w godzinach:
Młodzi, zdolni, oryginalni - to były wystarczające powody, by zaprosić ich do Wsoli. A że potem zostali nominowani do Fryderyków 2016 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, tym lepiej.
To nie będzie łatwy wybór - tak można sądzić po pierwszym posiedzeniu Kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Na razie wybrane zostały daty: ogłoszenie nominacji do nagrody nastąpi 12 czerwca, zaś wybór i ogłoszenie laureata 4 września 2016.
Po raz szósty Muzeum Witolda Gombrowicza podziękowało Przyjaciołom, dzięki którym możliwe jest organizowanie tak wielu wydarzeń kulturalnych we Wsoli. Darczyńcy i dobrodzieje odebrali pamiątkowe tabliczki, a mottem przewodnim spotkania był cytat ze „Ślubu” Witolda Gombrowicza: „Bo wszystko rozstrzyga się między ludźmi”.
Zapraszamy na promocję książki "Gombrowicz z przodu i z tyłu" wydanej przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Spotkanie odbędzie się 7 kwietnia, o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, ul. Piłsudskiego 18.
1 kwietnia zaczynamy sezon letni w Muzeum Witolda Gombrowicza. Oznacza to, że muzeum można zwiedzać także w soboty.
Biblioteka Narodowa ogłosiła, że w ubiegłym roku 20 milionów Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Życząc na Wielkanoc dobrych lektur oraz dobrego świętowania, przypominamy jednocześnie, że ani z jednym, ani z drugim nie należy przesadzać. Dla przestrogi cytat, gombrowiczowski poniekąd:
W piątek, 25 marca Muzeum Witolda Gombrowicza czynne będzie do godziny 13.00. W dniach 26-28 marca (sobota-poniedziałek) muzeum będzie nieczynne.
Zapraszamy w niedzielę, 20 marca na monodram „Jordan” w wykonaniu Doroty Landowskiej, aktorki Teatru Studio. Spektakl ten po raz pierwszy pokazywany był w roku 1996 w warszawskim Teatrze Powszechnym, obecnie grany jest jako spektakl mistrzowski.
Informujemy uprzejmie, że w piątek, 11 marca, Muzeum Witolda Gombrowicza będzie czynne tylko do godziny 14.00.
„Pisarz i krytyk” to nowy cykl rozmów o literaturze, na który zaprasza Muzeum Witolda Gombrowicza. Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę, 6 marca: z Łukaszem Orbitowskim, tegorocznym laureatem Paszportu „Polityki” rozmawiać będzie Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka tego tygodnika.
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na wyjątkowy koncert: utwory Marka Grechuty zaśpiewa Joanna Lewandowska, która tego wybitnego artystę nazywa mężczyzną swojego życia, oczywiście artystycznego. Zapraszamy do Wsoli w niedzielę, 28 lutego. Początek koncertu o godz. 17. Liczba miejsc ograniczona.
58 książek zgłoszono do I edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut prozatorski. Fundatorem nagrody jest samorząd Radomia. Laureat otrzyma 40 tysięcy złotych. Nagroda zostanie przyznana we wrześniu tego roku.
Planowany na 14 lutego monodram "Jordan" w wykonaniu Doroty Landowskiej został odwołany z powodu choroby aktorki. Spektakl odbędzie się 20 marca.
„Pisarz i krytyk” to nowy cykl rozmów o literaturze, na który zaprasza Muzeum Witolda Gombrowicza. Pierwsze spotkanie już na początku marca: z Łukaszem Orbitowskim, tegorocznym laureatem Paszportu „Polityki” rozmawiać będzie Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka tego tygodnika.
Opublikowaliśmy właśnie na stronie cztery konspekty lekcji o Gombrowiczu. Na nasze zamówienie przygotowali je nauczyciele-praktycy, pozytywną opinię wystawił im dr Michał Friedrich z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW i Muzeum Literatury. Mamy nadzieję, że przydadzą się Państwu w szkolnej praktyce.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego