Sezon zimowy nie oznacza, że zapadamy w zimowy sen! Zapraszamy zwiedzających: od wtorku do piątku i w niedziele w godzinach 10.00 - 17.00.
Muzeum Witolda Gombrowicza w najbliższą niedzielę 8 października zaprasza na ważne wydarzenie: kilka dni po kolejnej rocznicy kapitulacji Powstania Warszawskiego Maja Komorowska przeczyta we Wsoli fragmenty „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, jednego z najważniejszych poetów i prozaików polskich XX wieku.
Dyrektor Muzeum Literatury ogłasza nabór na stanowisko specjalista do spraw edukacji i promocji w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Na oferty czekamy do 2 października 2017 r.
Wstęga przecięta, Villa Alexandrine i Espace Gombrowcz oficjalnie otwarte!
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Anny Cieplak za książkę "Ma być czysto"! Kapitułą przyznała nagrodę za świetną znajomość środowiska "gimbazy" oraz empatię dla młodych ludzi, opowiedziane w dobrej, realistycznej prozie.
Niedziela, 10 września to ostatni dzień festiwalu „Opętani Literaturą”. Tego dnia kapituła spotka się i wybierze laureata Nagrody, którego nazwisko zostanie ogłoszone podczas Gali w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Uroczystość uświetni koncert Piotra Machalicy „Mój ulubiony Młynarski”.
Zmienione godziny zwiedzania Muzeum Witolda Gombrowicza: 9 września (sobota) ekspozycja nieczynna z powodu realizacji nagrania sceny do spektaklu Teatru Telewizji;
W pierwszych dniach września rozpoczyna się festiwal „Opętani Literaturą”, towarzyszący drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Radomiu oraz w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. 10 września podczas Gali Nagrody kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Jarzębskiego ogłosi nazwisko laureata.
Dłuższa i bogatsza – taka będzie druga edycja festiwalu OPĘTANI LITERATURĄ. Odbywający się w Radomiu i Wsoli festiwal rozpocznie się 2 września, a zakończy 10 września, oczywiście wręczeniem Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Co w programie współorganizowanego przez Prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza wydarzenia?
W sobotę, 9 września zapraszamy na dwa wydarzenia: o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu odbędzie się dyskusja "Literatura bez kobiet?" moderowana przez Annę Kałużę. W rozmowie uczestniczyć będą: Justyna Sobolewska, Anna Spólna i Jerzy Jarzębski.
Kolejnym wydarzeniem w ramach festiwalu "Opętani Literaturą" jest wykład prof. Jacka Leociaka " Czy słowa zabijają? Dyskursy ludobójcze wobec ludobójczej praktyki".
Zapraszamy na przegląd filmowych adaptacji literatury do kina MCSW "Elektrownia". Pierwszy film, zatytułowany "Mężczyzna imieniem Ove" wyświetlany będzie już 4 września o 18.15. Projekcję poprzedzi krótki wstęp prof. Józefa Olejniczaka o związkach literatury i filmu.
Zapraszamy 3 września do Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu na wykład prof. Aleksandra Fiuta, a później na spotkanie z Danutą Stenką. Rozmowę z aktorką poprowadzi Łukasz Maciejewski.
2 września rozpoczyna się festiwal "Opętani Literaturą" wydarzeniem zatytułowanym "WANNA GOMBROWICZÓW".
4 czerwca Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wybrała pięcioro nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut prozatorski definiowany jako opublikowanie pierwszej lub drugiej książki. Laureata tego wyróżnienia poznamy 10 września.
Przeboje sprzed półwiecza w jazzowych aranżacjach Grażyny Auguścik i Andrzej Jagodziński Trio, wybitni muzycy od lat grający polskie i argentyńskie tanga połączeni w założony przez Sebastiana Wypycha zespół SAWARS Tango Orquesta, z solistami: Magdą Navarette i Andresem Martorellem, a także mistrzowski monodram oparty na dramacie Witkacego "Matka", bogaty program dla dzieci, nauka tanga, która zamieni się pewnie w wielką potańcówkę. No i oczywiście kawiarnia Teatralna w plenerze.
Już za tydzień, 5 czerwca, poznamy nazwiska pięciorga prozaików nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jest to jedyny konkurs literacki w takiej formule: kapituła nagradza autorów za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną. Pierwszymi laureatami Nagrody zostali w ubiegłym roku Weronika Murek i Maciej Hen.
Piosenki Boba Dylana, który w ubiegłym roku dostał literackiego Nobla wypełniły program Nocy Muzeów we Wsoli. Propozycja ta zainteresowała tak wiele osób, że pałac niemal pękał w szwach. Nagroda Nobla dla Boba Dylana wywołała wiele dyskusji, ale na pewno ucieszyła Filipa Łobodzińskiego – dziennikarza, krytyka literackiego i tłumacza, który nie tylko Dylana przełożył na język polski, ale także zagrał i zaśpiewał.
Nie wiadomo, kiedy wreszcie przydarzy się nam kilka słonecznych dni, ale wiadomo już, kiedy w najbliższych tygodniach warto wybrać do Muzeum Witolda Gombrowicza. I na co się wybrać: zapraszamy na koncert piosenek Boba Dylana oraz na „Apetyt na Gombrowicza”, który w tym roku zaprogramowany został trochę na przekór naszemu patronowi.
Zwiedzanie Muzeum Witolda Gombrowicza w weekend majowy: 1 i 3 maja – ekspozycja nieczynna; 2 maja – ekspozycja czynna w godz. 10.00 – 17.00.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego