Kamilla Baar-Kochańska przypominała w Muzeum Witolda Gombrowicza wiersze i postać Zuzanny Ginczanki, poetki dwudziestolecia międzywojennego. Jeszcze kilkanaście lat temu twórczość tej poetki była znana niewielkiej grupie osób. Dziś stopniowo przywracana jest szerszemu gronu czytelników.
Kamilla Baar-Kochańska, Dorota Jarema i Paweł Szamburski wystąpią 25 listopada w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Koncert zatytułowany „Ginczanka. Żar-Ptak/Fire-Bird” przypomina sylwetkę i wiersze zamordowanej przez nazistów Zuzanny Ginczanki – zaprzyjaźnionej z Gombrowiczem pięknej, utalentowanej poetki, o której pamięć niemal zupełnie została wymazana.
11 listopada ekspozycja w Muzeum Gombrowicza będzie nieczynna. Wszystkich maszerujących jak i niezainteresowanych spacerami zapraszamy tego dnia do Wsoli na rozmowę o patriotyzmie Gombrowicza i innych patriotyzmach "Bóg, Honor, Synczyzna".
BÓG HONOR SYNCZYZNA – debata pod takim tytułem odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza w najbliższą niedzielę, 11 listopada. Poprowadzi ją Jerzy Sosnowski, a jego współrozmówcy to ojciec Tomasz Dostatni oraz Janusz Opryński. Tematem dyskusji będzie współczesny patriotyzm, a punktem wyjścia Gombrowiczowska opozycja Ojczyzny i Synczyzny.
Od listopada do końca marca w Muzeum Witolda Gombrowicza obowiązuje sezon zimowy, ale to nie oznacza, że zapadamy w zimowy sen!
Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza ogłasza nabór kandydatów na wolne stanowisko pracy w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20, 00-272 Warszawa. Nazwa stanowiska: specjalista do spraw edukacji i promocji w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (Nazwa podstawowej komórki organizacyjnej, do której prowadzony jest nabór)
„Okruchów Dzieciństwa”, czyli utworów z najnowszej płyty Włodzimierza Nahornego będzie można posłuchać już w najbliższą niedzielę, 14 października, w Muzeum Witolda Gombrowicza. Koncert zainauguruje cykl wydarzeń zatytułowany „Słowo i reszta”, który wsolskie muzeum współorganizuje z Fundacją Instytut Gombrowiczowski.
W najbliższy weekend, 6 i 7 października Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynne z przyczyn technicznych.
Minął rok od otwarcia przestrzeni muzealnej poświęconej Witoldowi Gombrowiczowi w Vence we Francji.
Laureatem nagrody za debiut prozatorski im. Witolda Gombrowicza w roku 2017 został Marcin Wicha za książkę pt. "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".
Przedstawiamy program festiwalu Opętani Literaturą, który tradycyjnie towarzyszy kolejnym edycjom Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej przez Prezydenta Radomia. Organizatorami festiwalu i nagrody są Samorząd Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza.
SWOI OBCY – tak zatytułowany był trzeci festiwal Opętani Literaturą, towarzyszący ogłoszeniu tegorocznego laureata Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagrodę i festiwal, który trwał od 1 do 9 września, współorganizują Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza. Wydarzeniu patronuje Rita Gombrowicz.
W tym roku w Radomiu i Wsoli spotkać będzie można między innymi Ritę Gombrowicz, Zbigniewa Mikołejko, Adama Lipszyca, Annę Cieplak, Wiktora Zborowskiego, Irenę Jun, Mariusza Bonaszewskiego, Marcina Przybylskiego, Hannę Banaszak, Dorotę Miśkiewicz, Marka Napiórkowskiego, Lecha Janerkę oraz pisarzy nominowanych w tym roku do Nagrody i kapitułę, która spośród nich wybierze laureata.
W piątek, 6. lipca, we Wsoli wystąpił Gerard Edery, pieśniarz inspirujący się folklorem z różnych stron świata, gitarzysta, kompozytor, znawca muzyki etnicznej i filmowej.
Pierwszy semestr spotkań literackich dla dzieci za nami. Wszystkim uczestnikom należą się dyplomy i podziękowania.
W niedzielę, 17 czerwca 2018 r. ekspozycja nieczynna z powodu przygotowań do „Apetytu na Gombrowicza”. Zapraszamy na piknik artystyczny od godziny 16.30.
Zespół Mikromusic zagrał ponownie w Muzeum Witolda Gombrowicza. Tym razem dla nikogo nie zabrakło miejsc. Na plenerowej scenie wystąpiła także Joanna Trzepiecińska, a w pałacu oglądaliśmy monodram Sebastiana Cybulskiego.
Czyli stary i nowy dizajn
We wtorek, 12 czerwca Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynne, zwiedzających zapraszamy w poniedziałek, 11 czerwca, w godzinach: 10.00-16.00.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego